Být vynálezcem, to chce hlavně peníze

02.01.2017 9:50

Vynalézat bez silného finančního zázemí je téměř nemožné. Získat investora, nebo dotaci je složité a bez patentové ochrany vynálezu riskantní. Jenže taková ochrana je již sama o sobě nákladná.

Být vynálezcem, to chce hlavně peníze
Foto: faei.cz
Popisek: Finanční a ekonomický institut - logo

„Nejnižší náklady na vypracování a podání patentové přihlášky jsou 30 tisíc korun, ale mohou být i násobně vyšší,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) Václav Husák, který již před lety vymyslel úspěšnou papírovou nábytkovou stavebnici Rollpa a v televizním pořadu Den D přesvědčil o své vizi investory během pěti minut.

Národních i evropských pobídek a grantů pro vynálezce a inovátory je zdánlivě dostatek. Pravidla pro jejich udělení jsou ovšem - pochopitelně - přísná. To sice omezuje nejrůznější „filuty“, ale zároveň komplikuje práci skutečným vynálezcům.

„Chcete-li na nějakou dotaci dosáhnout, musíte pro ni mít připravené organizační zázemí, například z pohledu státu vzorně fungující firmu. Navíc je nezbytné navrhované technické řešení v projektu velmi detailně popsat. Aby autor o svůj technický nápad hned nepřišel, bývají předmětem žádostí o udělení grantu či dotace technická řešení s patentem již uděleným, nebo je chrání alespoň přednostní právo patentové přihlášky zaevidované českým Úřadem průmyslového vlastnictví,“ popisuje v rozhovoru vynálezce Václav Husák. Sám momentálně hledá finančního partnera pro podání patentu na „Gravitační nanášení práškových plastů“.

Nejnižší náklady na patentovou přihlášku jsou podle Husáka 30 tisíc korun. K tomu vynálezce musí získat nejrůznější atesty, které stojí další nemalé peníze. Ještě před tím ovšem musí investovat do vlastního vývoje, či do provedení vědeckých důkazů. Minimální počáteční náklady se tak obvykle pohybují v řádu statisíců. Zřejmě i proto se o většině dobrých nápadů, inovací či přímo vynálezů veřejnost nikdy nedozví.

Celý rozhovor s Václavem Husákem si můžete přečíst zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

17. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:42 17. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 17. …