ČEZ: Temelín investuje 1,5 miliardy a soustředí se na efektivitu provozu

14.02.2019 11:09 | Zprávy

Přestože je Temelín nejnovější jadernou lokalitou v Evropě, bude i nadále pokračovat v modernizaci a dalším posilování bezpečnosti. Soustředí se také na obnovu povolení pro provoz po roce 2020, efektivitu a úspory energií. Takové priority Jaderné elektrárny Temelín pro letošní rok představilo vedení divize jaderná energetika společnosti ČEZ.

ČEZ: Temelín investuje 1,5 miliardy a soustředí se na efektivitu provozu
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Bezpečnost a efektivita provozu jsou podle vedení divize klíčové oblasti pro další rozvoj jaderné energetiky. „Ročně do bezpečnosti a modernizace elektrárny investujeme v průměru miliardu korun. Od začátku provozu v roce 2000 jsme významně posílili bezpečnost a zvýšili efektivitu provozu. Tímto směrem půjdeme i v dalších letech,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

Současně připomněl, že instalovaný výkon elektrárny Temelín se od zahájení provozu zvýšil o 202 MWe. To už odpovídá středně velkému uhelnému bloku. „Díky Temelínu se ročně nemusí spálit přibližně 14 miliónů tun uhlí a do ovzduší vypustit 12 miliónů tun CO2. Pokud bychom chtěli takové množství uhlí přepravit, tak potřebujeme vlak o délce 3 500 kilometrů, což odpovídá vzdálenosti z Prahy do Barcelony a zpět,“ přirovnal Zronek.

Podle Zronka musí jaderné elektrárny držet krok s trendy v moderní evropské energetice. Ta se mimo jiné soustředí se na úspory. Například loni energetici o polovinu snížili spotřebu elektřiny u stanice vyvedení tepla. Nižší spotřebu elektřiny na jednotku vyrobeného tepla by pak měla přinést modernizace blokových výměníkových stanic. V Temelíně se také zaměřují na snižování energetické náročnosti budov. Ty energetici zateplují pomocí speciálního pozinkovaného plechu s povrchem z polyuretanu a polyamidu. „Lépe odolá větru a dešti, který je u nás na kopci o něco intenzivnější. Výrobce udává životnost až 40 let, navíc zateplená fasáda přinese o třetinu nižší energetickou náročnost,“ uvedl Bohdan Zronek. Úpravou už prošlo například zdravotnické a školicí středisko nebo hasičská stanice. Letos a příští rok přijde na řadu i desetipatrová hlavní administrativní budova.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Jeskyně Výpustek nabízí krátkou bezbariérovou trasu

16:26 Správa jeskyní: Jeskyně Výpustek nabízí krátkou bezbariérovou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od letošního léta novinku v po…