Podle návrhu by exekutora k provedení exekuce napříště nevybíral samotný věřitel, ale krajský soud, v jehož obvodě má dlužník trvalé bydliště. ČLFA je přesvědčena, že zavedení principu teritoriality by bylo krokem zpět, který by snížil vymahatelnost práva.
„Návrh by posílil postavení nepoctivých dlužníků vyhýbajících se plnění svých povinností a v konečném důsledku by poškodil ty dlužníky, kteří řádně plní své závazky. Znemožnění výběru exekutora podle účinnosti a kvality jeho působení by vedlo k oslabení vymahatelnosti nároků oprávněných věřitelů a nutilo by je ke zvýšení rizikových přirážek. Mohlo by to vést ke zdražení finančních produktů,“ říká předsedkyně představenstva ČLFA Jiřina Tapšíková.
ČLFA se proto ztotožňuje se závěrem vlády, podle kterého by přijetí návrhu mohlo zkomplikovat exekuční řízení a vést k omezení právní jistoty i ke zhoršení postavení oprávněných a povinných osob, tedy jak věřitelů, tak dlužníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva