ČR, Slovensko a Izrael si připomínají 25 let od obnovení diplomatických styků

11.02.2015 20:10

Česká republika, Slovensko a Izrael si v těchto dnech připomínají čtvrt století od chvíle, kdy jim pád smutně proslulé Železné opony konečně umožnil znovu navázat přerušené diplomatické styky a následně je posunout na vysokou úroveň, která plně odpovídá hlubokým historickým kořenům česko-židovských a slovensko-židovských vazeb.

ČR, Slovensko a Izrael si připomínají 25 let od obnovení diplomatických styků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

První československý president T. G. Masaryk byl jedinou hlavou státu, která navštívila sionistické instituce a židovské osídlení v tehdejším britském mandátním území Palestina. Myšlenku židovského státu podporoval také ve své teoretické práci.

Československo bylo jednou z prvních zemí, která uznala Stát Izrael, a to prakticky ihned poté, co byl v roce 1948 vyhlášen. Bylo také mezi prvními státy, které mu pomáhaly v následném boji o existenci. Nastolení stalinského režimu ale brzy poté vedlo k ochlazení vztahů a následně - v roce 1967 - k jejich úplnému přerušení.

Naše národy musely čekat více než čtyři desetiletí na příležitost k obnovení diplomatických styků. Přestože nedokážeme vrátit zpět tento ztracený čas, světlé momenty pozitivních vztahů, které ve všech oblastech naplnily posledních dvacet pět let, nám pomáhají tuto ztrátu vynahradit. Vynikající vztahy mezi našimi zeměmi nabývají mnoha různých forem.

Česká republika a Slovensko udržují s Izraelem intenzivní mezilidské a turistické kontakty a bohatou kulturní výměnu. Země spolupracují v oblasti obchodu, v progresivních vědních oborech, ve sféře inovací, ve výzkumu a vývoji a vedou spolu časté mezivládní konzultace. Sdílíme mnohé hodnoty, obavy a zájmy v oblasti mezinárodní politiky, stejně jako pevný postoj proti projevům antisemitismu ve všech jeho podobách.

Kdybychom měli krátce shrnout uplynulé čtvrtstoletí, můžeme říci, že ponechány svému přirozenému vývoji bez vnějších překážek jsou vztahy našich tří zemí nepopiratelně přátelské a bohaté v mnoha směrech. V tom spatřujeme dobrý příslib i do budoucna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…