ČVUT: Pacientské 3D modely srdcí pro úspěšnost operací

22.10.2021 16:14 | Tisková zpráva

Odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT zhotovují pacientské 3D modely srdcí, které pomáhají lékařům zvýšit úspěšnost operací.

ČVUT: Pacientské 3D modely srdcí pro úspěšnost operací
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze (FBMI), konkrétně její vědci Dr. Ondřej Fišer, Ing. Tomáš Pokorný a doc. 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 47019 lidí
David Vrba z výzkumného týmu Bioelektromagnetizmu, spolupracují s lékaři z Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a Karlovarské krajské nemocnice na zvýšení úspěšnosti a bezpečnosti katetrizačního uzávěru ouška levé srdeční síně.

Tento typ zákroku je indikován pacientům trpících fibrilací síní se zvýšeným rizikem vzniku trombu, u kterých selhává antikoagulační léčba vzhledem k vysokému riziku vnitřního krvácení. Tito pacienti jsou výrazně ohroženi cévní mozkovou příhodou, neboť k možnému vzniku trombu nejčastěji dochází právě v oušku levé srdeční síně, odkud skrze levou komoru míří tromb nejčastěji přímo do mozku. Uzavřením ouška levé srdeční síně dojde k zamezení vzniku trombu a tím i ke snížení rizika vzniku cévní mozkové příhody.

„Před samotným zákrokem je na FBMI připraven fyzický model srdce pacienta, což znamená, že nejprve vytvoříme počítačovou předlohu modelu srdce z pacientských CT snímků a následně vyrobíme model pomocí 3D tisku,“ dodává doc. David Vrba z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Simulace zákroku slouží lékařům z Kardiologické kliniky FNKV k nalezení ideálního místa pro punkci mezisíňové přepážky, což je jedním z klíčových momentů dané procedury, který může zásadně ovlivnit její další průběh. Dr. Ondřej Fišer doplňuje: „Díky možnosti „in vitro“ simulace dochází k individualizaci průběhu výkonu s ohledem na anatomické poměry srdce daného pacienta, což je důležité nejen pro efektivitu, ale i bezpečnost zákroku.“

Nově navázaná spolupráce týmu Bioelektromagnetizmu z katedry biomedicínské techniky FBMI s Kardiologickou klinikou FNKV a Karlovarskou krajskou nemocnicí tak pomáhá optimalizovat výkon uzávěru LAA u pacientů se síňovou fibrilací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Operátoři

Pane senátore, dobrý den, myslíte, že je šance, že se někdy dočkáme slibovaného čtvrtého operátora a tím i levnějších cen? Kdo je odpovědný za to, že tu nemáme čtvrtého operátora? Někde jsem četl, že tu být nemůže, což nechápu. Žijeme přeci ve svobodné a tržní ekonomice nebo ne? Nevím, zda mi dokáže...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Cyklistická sezóna začíná

10:04 Policie ČR: Cyklistická sezóna začíná

Při dopravních nehodách zemřelo v loňském roce 39 cyklistů. 72% z usmrcených cyklistů nepovažovalo z…