Česká národní banka zveřejnila základní měsíční údaje platební bilance za duben

14.06.2017 9:07

Vývoj platební bilance za duben 2017:

Česká národní banka zveřejnila základní měsíční údaje platební bilance za duben
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Aktivum běžného účtu platební bilance dosáhlo v dubnu 14,3 mld. Kč vlivem aktiva bilance zboží a služeb. V bilanci prvotních důchodu na straně pasiv jsou zahrnuty dividendy z přímých investic ve výši 4,9 mld. Kč. Bilance zboží a služeb byla aktivní v objemu 25,4 mld. Kč. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu EU ve výši 0,2 mld. Kč. Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících snižovalo a v dubnu se pokles zastavil.

Běžný účet
(v mld. Kč)

Platební bilance – měsíční – graf 1 – Běžný účet

Odliv kapitálu na finančním účtu (čisté půjčky do zahraničí) činil 76 mld. Kč vzhledem k růstu aktiv a poklesu pasiv vůči zahraničí. Saldo přílivu přímých zahraničních investic bylo 3,4 mld. Kč.

Saldo reinvestovaného zisku činilo 10,2 mld. Kč. Saldo přímých investic v ročním úhrnu vykazuje příliv kapitálu. Saldo odlivu portfoliových investic ve výši 229 mld. Kč (čisté půjčky do zahraničí) bylo ovlivněno na straně pasiv především poklesem závazků bank ve formě krátkodobých dluhopisů vůči nerezidentům (při současném zvýšení krátkodobých vkladů bank přijatých ze zahraničí). Mírně se snížil i objem investic nerezidentů do tuzemských vládních dluhopisů.

Vývoj přímých a portfoliových investic 
(v mld. Kč)

Platební bilance – měsíční – graf 2 – Vývoj  přímých a portfoliových investic

Saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu (čisté výpůjčky ze zahraničí) v objemu 227 mld. Kč. Příliv ostatního kapitálu byl ovlivněn především změnou krátkodobé pozice bankovního sektoru vůči zahraničí. Saldo vlastních transakcí ČNB (devizové intervence) a transakcí pro klienty ČNB vedlo (po vyloučení kurzových rozdílů) ke zvýšení devizových rezerv o 76,3 mld. Kč.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…