Český statistický úřad: Prudký růst cen trápí domácnosti i podniky

16.09.2022 15:16 | Tisková zpráva

Česká ekonomika si ve 2. čtvrtletí 2022 udržela růst, který byl podpořen zejména kapitálovými výdaji. Na druhé straně ale reálný pokles příjmů domácností vedl k oslabení spotřeby. Dál totiž zrychloval růst cen v celém hospodářství.

Český statistický úřad: Prudký růst cen trápí domácnosti i podniky
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,7 %. Ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %. Mezičtvrtletní i meziroční růst HDP byl z většiny podpořen kapitálovými výdaji. „Ekonomický růst byl podpořen vyššími zásobami, ale také investicemi. Více investovaly zejména podniky, což dokládají rostoucí výdaje na stroje a zařízení a ostatní budovy a stavby. Naopak ve srovnání s prvním kvartálem klesly investice do obydlí v režii domácností,“ uvádí Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37252 lidí

Hrubá přidaná hodnota meziročně vzrostla o 3,4 %. Dařilo se zejména službám. Část z nich pokračovala v zotavení z pandemického propadu a čerpala také z oživení turistického ruchu. Výrazně tak rostla HPH uskupení obchod, doprava a ubytování a pohostinství. Nadále se dařilo informačním a komunikačním činnostem. Mírně rostl zpracovatelský průmysl, kde sice došlo ke zlepšení situace ve výrobě motorových vozidel, ale naopak oslabil výkon v ostatních důležitých oborech.

Spotřebitelské ceny ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostly o 15,8 %. Za pokračujícím zrychlováním jejich dynamiky stály především ceny potravin a také bydlení a energií. K celkovému růstu spotřebitelských cen silně přispívaly i ceny dopravy. Posilovaly ale ceny napříč celým spotřebním košem. Zdražování energií i řady surovin ovlivňovalo ve 2. čtvrtletí také sílící růst cen průmyslových výrobců, cen stavebních prací i zemědělské výroby.

Prudký růst spotřebitelských cen způsobil mimořádně silný propad kupní síly domácností. Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí meziročně nominálně vzrostla o 4,4 %, ale reálný pokles dosáhl 9,8 %. „Reálný pokles mezd zasáhl všechna odvětví. A to přesto, že nominální růst mezd v některých službách, které čerpaly z pokrizového oživení poptávky, byl poměrně silný. Zhruba o desetinu se zvýšily průměrné mzdy v ubytování, stravování a pohostinství nebo v obchodě, dopravě a skladování. Přesto i zde kupní síla mezd zaměstnanců klesla,“ říká Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ.

Další detaily přináší aktuální analýza Vývoj ekonomiky ČR v 1. pololetí 2022 (ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ opět přispěla královskému městu na výsadbu další zeleně

16:05 Nadace ČEZ opět přispěla královskému městu na výsadbu další zeleně

Další výsadbu nové zeleně financovanou Nadací ČEZ v rámci grantu Stromy má za sebou královské město …