DPP nesouhlasí s dvojnásobným účtováním paušálu na zastavení exekuce v rámci akce Milostivé léto

02.12.2021 19:38 | Tisková zpráva

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nesouhlasí s postupem, kdy je v rámci akce Milostivé léto účtována paušální náhrada nákladů exekuce u jednotlivého případu dvakrát. DPP považuje součet jízdného a přirážky k jízdnému u každého jednotlivého případu za jednu pohledávku, za jednu jistinu, tj. jeden exekuční titul.

DPP nesouhlasí s dvojnásobným účtováním paušálu na zastavení exekuce v rámci akce Milostivé léto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

DPP proto důrazně vyzývá exekutory, aby v rámci akce milostivé léto zanechali postupu dvojnásobného účtování paušální náhrady na zastavení exekuce u jednotlivého případu. DPP současně vyzve Ministerstvo spravedlnosti ČR a Exekutorskou komoru ČR, aby k výše popsanému postupu zaujaly jednoznačné stanovisko a uvedly, jak mají dlužníci postupovat, setkají-li se s takovým případem.

Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost (DPP) je dle novely občanského soudní řádu a exekučního řádu věřitelem, kterého se týkají podmínky tzv. milostivého léta. V souladu s požadavky vlastníka, tj. hl. m. Prahy, DPP svědomitě nastavil podmínky pro dlužníky tak, aby měli maximální možnost podmínek tzv. milostivého léta využít.

Z tohoto důvodu DPP vstoupil do jednání se všemi soudními exekutory, kteří vymáhají pohledávky z přirážek k jízdnému, tzv. pokut za jízdu načerno v pražské MHD. Na těchto jednáních byla mezi DPP a exekutory dosažena jasná shoda na právním názoru, že exekutoři budou vždy za každý jednotlivý případ požadovat paušální náhradu nákladů exekuce ve výši 908 Kč pouze jednou. Dle právního názoru DPP tvoří u každého jednotlivého případu jízdné a přirážka k jízdnému jednu jistinu, tj. jeden exekuční titul, s nímž má být spojena jedna paušální náhrada nákladů exekuce.

Anketa

Má Miroslav Kalousek šanci stát se prezidentem České republiky?

2%
96%
hlasovalo: 14545 lidí

DPP tedy znovu vyzývá všechny exekutory, kteří vymáhají pohledávky z přirážek k jízdnému, tzv. pokut za jízdu načerno v pražské MHD, aby postupovali dle výše uvedené dohody.

Milostivé léto je jednorázová, jedinečná a časově velmi omezená akce, jejímž hlavním cílem je dát dlužníkům šanci se svých dluhů jednoduše zbavit, z čehož profitují obě strany – nejen dlužník, ale i věřitel. DPP se domnívá, že byl-li by praktikován u každého exekutora odlišný postup, s velkou pravděpodobností by řadu dlužníků mohl zmást, odradit a v konečném důsledku zmařit základní poslání tzv. milostivého léta, aby ve stanoveném termínu stihli zaplatit jistinu a jeden jednorázový poplatek za ukončení exekuce jednotlivého případu, a svých dluhů se zbavit.

DPP současně vyzve Ministerstvo spravedlnosti ČR jako orgán dohledu nad exekuční činností, a rovněž Exekutorskou komoru ČR jako stavovskou organizaci, aby k výše popsanému postupu dvojnásobného účtování paušální náhrady nákladů exekuce u jednotlivého případu zaujaly jednoznačné stanovisko a uvedly, jak mají dlužníci postupovat, aby nedošlo k zmaření akce Milostivé léto.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 142 autobusových linek, 1 trolejbusovou linku, dále 26 denních, 9 nočních tramvajových linek a 3 linky metra. K 1. 11. 2021 DPP vlastnil 1 203 autobusů,1 trolejbus, 804 tramvajových vozů a 146 vlakových souprav metra. Podnik měl k 1. 11. 2021 celkem 11 025 zaměstnanců v evidenčním stavu, z toho 4 288 řidičů MHD. Jediným akcionářem DPP je hlavní město Praha. Více informací o DPP naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Kramářovu vilu si v rámci festivalu Open House prohlédlo 2150 návštěvníků

14:21 Úřad vlády: Kramářovu vilu si v rámci festivalu Open House prohlédlo 2150 návštěvníků

O víkendu 21. a 22. května 2022 proběhl v Praze již osmý ročník festivalu Open House Praha 2022. I l…