„Otevření porodnice v prosinci roku 1899 představovalo zhmotnění celé roky trvajících snah o institucionalizaci a sjednocení dosud roztříštěné péče o matky a děti v Olomouci,“ říká přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D. „V té době se odehrávalo 90 procent porodů v domácnostech, regionální nemocnice nesměly podle dobových předpisů rodičky přijímat a v souvislosti s porodem umíralo v českých zemích ročně až pět set žen. Na Moravě tak na přelomu století existovaly porodnice, jež byly zaměřené i na gynekologii, pouze v Olomouci a Brně. Do té naší byla přesunuta také výuka porodních babiček a současně došlo k vybudování neonatologického oddělení z původního nalezince,“ dodává profesor Pilka.
V 50. letech minulého století došlo v rámci neonatologického oddělení olomoucké porodnice ke zřízení jednotky intenzivní péče pro novorozence. Bylo to jedno z prvních oddělení svého druhu v tehdejším Československu. Budova, v níž klinika sídlí, byla také němým svědkem řady historických přelomových okamžiků včetně znovuotevření Univerzity Palackého. V čele Porodnicko-gynekologického oddělení a od roku 1946 Porodnicko-gynekologické kliniky stála celá řada významných osobností, které se zapsaly do historie české gynekologie a porodnictví. „Ošetřeny zde byly statisíce žen, narodily se zde stovky tisíc dětí, na svůj odborný život se zde připravovaly generace mediků a porodních asistentek. Svou profesní kariéru zde strávily stovky lékařů, zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu. V současné době se řadí Porodnicko-gynekologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc ke špičkovým pracovištím v České republice a v některých oblastech dosahuje díky svému vybavení a kvalitnímu personálu světové úrovně,“ zdůrazňuje přednosta Radovan Pilka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva