Hazardní zákon necitlivě škrtí český poker

30.04.2019 14:23 | Zprávy

Na začátku roku 2017 vstoupil v účinnost nový zákon o hazardních hrách, který v mnoha ohledech změnil podmínky v tomto odvětví a přinesl hned několik pozitivních změn pro samotné hráče i státní pokladnu. Zároveň ale také výrazně omezil české pokerové hráče, a to způsobem, kteří oni samotní považují za poměrně nesmyslný a šikanózní.

Hazardní zákon necitlivě škrtí český poker
Foto: Archiv
Popisek: Online poker, ilustrační foto

Jedním z účelů nového zákona byla regulace zahraničních online sázkových kanceláří, kasin a pokerových heren, které se tu do té doby pohybovali v jakési šedé zóně. Nově můžou takové společnosti v České republice podnikat jen s licencí Ministerstva financí podle jasně stanovených pravidel, ke kterým patří také placení domácí hazardní daně. Proti tomu se samozřejmě nedá nic namítat, problém ale je, že se v zákoně objevil také jeden paragraf, který komplikuje hraní i pořádání pokerových turnajů.  To má nepříznivý dopad nejen na hraní pokeru, ale také na samotný výběr daní. Nad smyslem sporného odstavce přitom kroutí hlavou i někteří spoluautoři zákona.

Sporná pravidla dopadla na pokerové turnaje

O co vlastně pokerovým hráčům na kontroverzním paragrafu 59 vadí? Pro vysvětlení nejdřív musíme nejdříve pochopit základní pravidla pořádání pokerových turnajů. Jejich účastníci nejdříve zaplatí vklad, jehož větší část jde do cenového fondu turnaje (prize poolu) a menší část si strhává pořadatel jako poplatek (fee), který má pokrýt náklady na pořádání turnaje a v ideálním případě vytvořit organizátorovi zisk. Pořadatelé turnajů často lákají na takzvaný garantovaný prize pool, minimální částku, o kterou se v turnaji bude hrát bez ohledu na to, kolik se vybere od hráčů. Hazardní zákon přitom z nějakého důvodu stanoví, že takový turnaj nemůže začít, pokud není vybrána polovina garantované částky. V praxi se v podstatě nestává, že by se tahle polovina nevybrala, často se ale vybere až v průběhu pozdní registrace. V drtivé většině turnajů se totiž hráči mohou zaregistrovat ještě nějakou dobu po startu turnaje, což také velká část z nich dělá.

Provozovatelé živých pokerových turnajů v Česku tak stojí před rozhodnutím garanci vůbec nevypsat a připravit hráče o výhody, které z ní plynou, nebo riskovat, že budou muset turnaj těsně před startem zrušit a poslat domů hráče, kteří už utratili za cestu a ubytování. U pokerových turnajů na internetu to online herny řeší tak, že české hráče jednoduše nepustí do hry, dokud není vybrána polovina garance. Zákon tak tuzemské zákazníky znevýhodňuje proti těm zahraničním a vytlačuje je na nelicencované zahraniční herny, které tato nařízení nedodržují a v Česku neplatí daně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APSS: Očkování dospělých je podceňovaný nástroj, umožňující stárnout ve zdraví

7:23 APSS: Očkování dospělých je podceňovaný nástroj, umožňující stárnout ve zdraví

Česká republika si tradičně připomněla význam očkování, a to díky Evropskému imunizačnímu týdnu, kte…