Ministerstvo obrany: Barikáda v Armádním muzeu Žižkov je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

05.05.2025 13:21 | Tisková zpráva

V Armádním muzeu Žižkov je pro veřejnost otevřena výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“, která přibližuje poslední fázi druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava – období zoufalých německých pokusů o obranu, ale i občanského vzdoru, zrady i odvahy. Jejími autory jsou historici VHÚ Praha Tomáš Jakl a Jindřich Marek.

Ministerstvo obrany: Barikáda v Armádním muzeu Žižkov je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Nová expozice, která je prostorově členěna do pěti částí, se zaměřuje na operace Československé armády v roce 1945 a na pozemní i letecké válečné operace 2. světové války na československém území. Ústředním motivem je Květnové povstání. 

Na jaře 1945 bylo zcela zjevné, že Německo prohrálo válku, ale mnozí fanatičtí nacisté se živili nadějí, že se stane zázrak. Obyvatelé okupovaných českých zemí žili pro změnu nadějí, že válka co nejdříve skončí. Příslušníci domácího odboje doufali v letecké dodávky zbraní pro připravované povstání, vojáci čs. zahraničních jednotek, zvláště letci, kteří šli do boje s okupanty jako dobrovolníci již v roce 1939, věřili, že budou nasazeni do bojů při osvobozování své vlasti. Většina našich obyvatel potom žila nadějí, že se do země vrátí svoboda, založená na demokracii, právním řádu a suverenitě obnovované Československé republiky. Mír přišel, ale tato naděje se zcela nenaplnila…

Anketa

Může být Fialova show s Ivou Pazderkovou vtipná?

2%
92%
hlasovalo: 1363 lidí

První dvě části popisují témata jara 1945. Věnují se prvním známkám blížící se fronty, jako byly útoky hloubkařů a působení partyzánů. Sledují operace Československého armádního sboru v SSSR na Slovensku a v Ostravské operaci, Československé samostatné obrněné brigády u Dunkerque a Československého letectva na západě i v Ostravské operaci, a také domácí odboj, přípravu a vypuknutí celonárodního povstání. Třetí část výstavy tvoří dioráma barikád v pražských ulicích, jako klíčového prvku povstání. 

Závěrečné dvě části potom popisují České květnové povstání, operace spojeneckých i nepřátelských armád v českých zemích, obnovení státní moci na územích odtržených po Mnichovu a návrat jednotek exilové armády. Věnují se i dlouho tabuizovaným a přehlíženým tématům, jako obnova čs. branné moci na domácím území, zadušený konflikt s Polskem o Kladsko a Těšínsko, anexe Podkarpatské Rusi Sovětským svazem a odchod spojeneckých armád na podzim 1945.

Jednotlivé části obsahují též medailony klíčových osobností. Výstava představí dobové stejnokroje, zbraně, filmové záběry a další předměty ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha, spojené s rokem 1945. Rokem mnoha nadějí, iluzí, smutku ze ztrát na životech i radosti z osvobození. 

Výstavu najdete v prostoru dočasných výstav naproti návštěvnické recepci. Videopozvánku můžete zhlídnout ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Plavební komora Hořín je nově vybavena čekacím stáním pro malá plavidla

16:08 Ředitelství vodních cest: Plavební komora Hořín je nově vybavena čekacím stáním pro malá plavidla

Malá plavidla, čekající na proplavení u hořínských plavebních komor u Mělníka, se mohou pohodlně a b…