Fakt, že pouhých několik měsíců před výstupem Velké Británie z EU podnikatelé netuší, jaké podmínky je po 29. březnu 2019 čekají, je nutí k opatrnosti. Pro firmy je nákladné se souběžně připravovat na několik možných scénářů, a proto vyčkávají na výsledky jednání a na přípravu definitivního scénáře nebudou mít dostatek času. Hospodářská komora proto formulovala bezprostřední priority českého byznysu. Zároveň na státní správu apeluje, aby zajistila dostatečnou komunikaci administrativních i technických detailů ve sdělovacích prostředcích.
„Velká Británie je pro Českou republiku důležitým exportním partnerem. Nejde ale pouze o přímý export, mnohem závažnější by mohly být důsledky, které si naši podnikatelé ani nemusí uvědomovat. Mnohé firmy dodávají komponenty například do Německa, kde se dále zpracovávají a Německo následně exportuje své zboží do Velké Británie. Brexit může mít zásadní vliv na tento reexport a zasáhnout tak firmy, které se na něj zatím vůbec nepřipravují,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Šéf Komory proto oceňuje, že vláda pracuje na speciálním zákonu, který bude upravovat vztahy v souvislosti s vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Zároveň adresoval ministerstvu vnitra jako předkladateli zákona dopis, v němž v souvislosti s brexitem formuloval bezprostřední priority českého byznysu. Hospodářská komora upřednostňuje model, který by se co nejvíce přibližoval stávajícím podmínkám, tedy žádná cla ani netarifní překážky, a harmonizovanou regulaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva