„Zákon o obětech trestných činů je rozhodně krokem dobrým směrem, je pochopitelné, že v praxi dochází k jistým problémům. Jde o to navrhnout, jak tyto problémy společně řešit,“ uvádí Klára Kalibová, ředitelka organizace In IUSTITIA.
Na legislativní i praktické úrovni stále oběti postrádají dostatečnou ochranu před pachateli i sekundární viktimizací, tedy újmou která vzniká v průběhu objasňování trestné činnosti. „Setkali jsme se opakovaně se situací, kdy se soud domníval, že dostatečná ochrana spočívá v tom, že oběti nemusí vypovídat před pachatelem. To že se s ním potkají přede dveřmi do sálu, již soudce nezajímalo. V některých případech jsou oběti nuceni opakovaně k výpovědi, ačkoli jejich zdravotní stav se v důsledku takového jednání zhoršuje. Takový postup by podle zákona správně neměl být možný,“ konkretizuje Kalibová jednu z oblastí doporučení, které In IUSTITIA přináší.
Soubor doporučení se týká práva obětí na přiznání statusu zvlášť zranitelné oběti, práva obětí na ochranu před pachateli, práva obětí na podporu a pomoc, přístupu obětí ke spravedlnosti a bezplatné právní pomoci, zákazu opakovaných výslechů či nároku na peněžitou pomoc od státu.
„Pro oběti trestné činnosti je klíčová spolupráce všech zúčastněných subjektů, věříme, že naše doporučení mohou iniciovat odbornou diskusi na téma ochrany práv poškozených,“ dodává Kalibová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva