MHMP: Praha svěří městské části prázdný objekt v Písnici pro vybudování nové základní školy

14.04.2021 18:02

Budova bývalého Středního odborného učiliště potravinářského v Písnici by měla být podle pondělního usnesení Rady hl. m. Prahy svěřena do správy městské části Praha – Libuš. Ta s pomocí nově získané budovy bude moci zvýšit kapacitu základního školství na svém území. O svěření bude ještě v dubnu rozhodovat Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

MHMP: Praha svěří městské části prázdný objekt v Písnici pro vybudování nové základní školy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Městská část Praha-Libuš je dynamicky se rozvíjejícím územím na okraji Prahy, kde budou v budoucnu stát tři stanice nové linky metra D. V současné době jsou zpracovávány dvě územní studie, které řeší budoucí rozvoj kolem stanic metra D Libuš a Písnice. Počet obyvatel by zde měl vzrůst z dnešních 10 000 až na 15 000.

„Jsem rád, že původní majetek sloužící byť ke středoškolskému zázemí bude i nadále sloužit ke školskému účelu. Z pohledu využití majetku se jedná o mnohem úspornější variantu, než kdyby šlo o výstavbu nového objektu a hledalo se separátní využití tohoto současného. Obecně s rozrůstáním Prahy se zvyšuje poptávka napříč městskými částmi po budovách, které by mohly sloužit právě školskému účelu. Jenže s ohledem na technickou náročnost mnohých staveb je často těžká realizovatelnost formou přestavby již stojících budov kolaudovaných k jinému účelu,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

„Vzhledem k tomu, že v Praze rapidně roste počet žáků mateřských a základních škol, nejen kvůli dorůstajícím ročníkům, ale i rezidenčnímu developmentu, musíme v některých městských částech vypovídat smlouvy se soukromými subjekty. V letošním roce chceme dosáhnout po dohodě s městskými částmi i systémového řešení, kde bychom v rámci Statutu hlavního města limitovali maximální délku pronájmu školských budov magistrátem i městskými částmi na pět let,“ doplnil radní pro oblast školství Vít Šimral.

Demografické studie již nyní potvrzují nedostatek míst v předškolním a školním vzdělání a tento trend bude pokračovat i do budoucna. Svěřením budovy zaniklého SOU v Písnici získá městská část Praha - Libuš nové prostory, které v budoucnu poslouží pro základní školu. Nyní bude od září do této budovy dočasně umístěna Střední škola G.A.P. education, která dosud sídlí v prostorách základní školy. Městská část takto od září získá šest nových tříd a do budoucna dalších až osm kmenových tříd.

„Každý rok otevíráme dvě až tři nové třídy v základních školách. Již dnes máme deficit 200 míst, tedy osm tříd, což je shodou okolností kapacita budovy po bývalém SOU potravinářském v Písnici,“ dodal Jiří Koubek, starosta MČ Praha-Libuš a zastupitel hl. m. Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

11:54 DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

Na stavbě kaskády výtahů a přestupní chodby ve stanici metra Jiřího z Poděbrad Dopravní podnik hl. m…