Systém digitálních technických map je z?hlediska údajů neúplný a nespolehlivý, což značně omezuje přínos pro rozvoj vysokorychlostního internetu (využívajícího zejména optické sítě), a tedy i účelnost vynaložených peněžních prostředků. Ukázala to kontrola NKÚ zaměřená na peněžní prostředky vynakládané zejména v letech 2019 až 2024 na vznik a rozvoj systému digitálních technických map. Podle NKÚ tak byly peněžní prostředky v celkové výši 3,14 mld. Kč* určené na systém digitálních technických map vynaloženy Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním (ČÚZK) se sníženou účelností.
Digitální technické mapy krajů měly být podle zákona o zeměměřictví od 1. 7. 2024 zdrojem úplných a spolehlivých informací o dopravní a technické infrastruktuře krajů a její poloze. Kontrola NKÚ ukázala, že v digitálních technických mapách chybí údaje od více než poloviny vlastníků infrastruktury identifikovaných Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním. To znamená, že tisíce soukromých subjektů nezaneslo do digitálních technických map zákonem požadované údaje. Přes 50 % objektů kontrolovaného vzorku technické infrastruktury získaného u Ústeckého kraje neobsahovalo spolehlivé informace o poloze – ta byla neznámá nebo nepřesná.
Dotace poskytnuté Ministerstvem průmyslu a obchodu měly přispět k připojení 500 000 nových domácností k vysokorychlostnímu internetu s přenosovou rychlostí nejméně 30 Mb/s. Tento cíl byl v roce 2021 MPO snížen na 24 tisíc domácností a ani ten nebyl splněn. Digitální technické mapy tak v kontrolovaném období k plnění tohoto cíle nepřispěly.
„Systém digitálních technických map si pro potřeby budování sítí s velmi vysokou kapacitou vyžádá v následujících letech další miliardové investice,“ okomentoval výsledek kontroly člen Kolegia NKÚ Josef Kubíček, který ji vedl. MPO již z „Národního plánu obnovy“ vyčlenilo na dokončení digitálních technických map dalších 1,68 mld. Kč. NKÚ upozorňuje, že ani tato dodatečná podpora nemusí k dokončení systému digitálních technických map stačit. Podle kontrolorů u této podpory navíc hrozí riziko, že poskytováním prostředků na mapování již jednou zdigitalizovaných ploch dojde k porušení zásady vyloučení dvojího financování.
* MPO poskytlo třinácti krajům 2,89 mld. Kč z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014–2020 (hl. město Praha nebylo příjemcem podpory) na vznik digitálních technických map. ČÚZK současně vynaložil 247 mil. Kč na vznik digitální mapy veřejné správy. Jedná se o centrální řešení, které zastřešuje krajské digitální technické mapy.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

19:10 Finanční správa se zapojila do kontrol řidičů Uberu a Boltu v Praze
Dne 26. června 2025 se pracovníci Finanční správy České republiky připojili ke kontrolní akci zaměře…
- 16:08 HZS ČR: Český hasičský tým vyrazil do Řecka, poprvé se zapojí do EU Prepositioning
- 15:00 Hrady CZ se přesouvají na Kunětickou horu s Kabátem, Divokým Billem, Richardem Krajčem a Benem Cristovao
- 13:11 NKÚ: Údaje v digitálních technických mapách jsou neúplné a nespolehlivé
- 12:24 28. týden na trhu pohonných hmot ČMKB
- 10:10 Nová virtuální realita v Národním muzeu oživuje dějiny pokroku