NPÚ: Dominanta zámku Hluboká ukrývá poselství pro budoucí generace

30.10.2018 11:45

Správa zámku Hluboká využila oslav stého výročí republiky k tomu, aby v neděli 28. října 2018 uložila do "tajné" prostory v podlaze jednoho z pater věže měděnou schránku s předměty, které připomenou nejenom toto jubileum, ale i činnost Národního památkového ústavu a letošní opravu věže.

NPÚ: Dominanta zámku Hluboká ukrývá poselství pro budoucí generace
Foto: hluboka.cz
Popisek: Hluboká nad Vltavou

Pamětní list sepsaný ředitelem Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petrem Pavelcem, fotografii zaměstnanců zámku, vstupenky, tiskoviny včetně Výroční zprávy NPÚ a Zápisníku návštěvníka památek, plakáty, noviny, ale i razítka či audio-průvodce v čínském a ruském jazyce ukrývá měděná schránka o rozměrech 30 x 20 x 29 cm, která byla při slavnostním aktu uložena do podlahy věže hlubockého zámku. Má tak budoucím generacím připomenout den výročí vzniku republiky, činnost Národního památkového ústavu v jubilejním roce, celorepublikový projekt NPÚ Po stopách šlechtických rodů, jehož letošním tématem je Šlechta českých zemí v evropské diplomacii a hlavním nositelem Územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích, i opravu zámecké věže.

"Archivní záznam z poloviny 19. století mluví o tom, že se při přestavbě věže zámku Hluboká nalezla pamětní listina z roku 1720. Věříme, že uplyne stejně dlouhá doba, než bude objeven i náš vzkaz", přeje si kastelán zámku Martin Slaba. 

Své přání vyslovil při slavnostním aktu i ředitel NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec: "O Hluboké se ve 21. století někdy hovoří jako o romantickém nebo pohádkovém zámku. Nabízí se ale ještě jiná představa, která snad výstižněji charakterizuje vzhled zámku, lépe zrcadlí jeho důstojnou minulost a předjímá otevřenou budoucnost. Inspirace přichází z vnitřního i vnějšího utváření objektu. Z ptačí perspektivy zámek připomíná loď: vpředu zahrocené a stupňovité průčelí vypadá jako mohutná lodní příď, směrem vzad se jeho obvodové zdi mírně zužují na způsob lodního trupu, nádvoří představují jednotlivé paluby a celou siluetu završuje věž jako mohutný hlavní stěžeň.  Nejdůležitější ale je, že se v průčelí zámku nachází místnost – salon Tegetthoff, pojmenovaný podle jednoho z nejvýznamnějších rakouských námořních velitelů a blízkého přítele Schwarzenbergů. V salonu je jako památka umístěn lodní můstek ze slavné fregaty Schwarzenberg, vlajkové lodi admirála Tegetthoffa. Přímo z lodního můstku se oknem otevírá pohled do prostoru před zámkem a nad oknem je do kamene vytesaný erb Schwarzenbergů s devízou Nic než právo. Zámek Hluboká je podle této představy loď, která se svou devízou připlouvá z minulosti, důstojně proplouvá přítomností a neohroženě  směřuje v roce 2018 do 21. století. Je nám ctí, že můžeme být na palubě, snažíme se udávat správný směr a přejeme si v našich neklidných dobách šťastnou plavbu." 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Musí pronajímatel zajistit nájemci příjem televizního vysílání v novém standardu DVB-T2?

22:11 dTest: Musí pronajímatel zajistit nájemci příjem televizního vysílání v novém standardu DVB-T2?

Blížící se konec televizního vysílání ve stávajícím formátu DVB-T přináší vedle otázek čistě technic…