Obchodování na ČMKBK: Kraje v prvním pololetí pokračovaly v efektivních nákupech energií

31.07.2017 11:08

Většina krajů efektivně nakupuje elektřinu a plyn pro své objekty a zřizované organizace na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), která je centrálním tržním místem pro obchodování dodávek energií v České republice.

Obchodování na ČMKBK: Kraje v prvním pololetí pokračovaly v efektivních nákupech energií
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

V 1. pololetí se úspěšným nákupem energií na burzovním trhu pochlubily na svých webech a v regionálních médiích kraje Liberecký, Královéhradecký a Moravskoslezský, své rozhodnutí zopakovat zde nákup elektřiny a plynu už zveřejnil i Ústecký kraj.

Královéhradeckému kraji se nákup energií na kladenské komoditní burze dlouhodobě vyplácí. Podle krajského webu zde elektřinu a plyn nakoupil už popáté a znovu výrazně ušetřil.

„Úspora ve výši 28 milionů korun na příští dva roky je nejvyšší, kterou jsme při nákupech na Českomoravské komoditní burze Kladno od roku 2011 realizovali. Ceny všech druhů energií se nám tak podařilo dostat na nová historická minima. Lze to přičíst konkurenčnímu prostředí burzy a velkým objemům pořizovaných energií. Jen u zemního plynu jsme na následující dvouleté období pořizovali přes 141 tisíc megawatthodin a u elektřiny dalších 67 tisíc megawatthodin,“ uvedl v červnu radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř. Energie přitom kraj nakupuje nejen pro krajský úřad, ale i pro více než stovku krajských organizací, mimo jiné školy, dětské domovy, nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Náchodě, Trutnově a Rychnově nad Kněžnou, Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje, ústavy sociální péče, domovy důchodců, muzea, galerie, krajskou Správu a údržbu silnic či pro ZOO Dvůr Králové.

Proti současným cenám klesnou Královéhradeckému kraji nejvíce náklady u zemního plynu ve velkoodběru, a to téměř o 28 procent. „Zemní plyn v maloodběru budeme mít levnější o 26 procent. Zlevní i silová elektřina, a to v nízkém napětí o 10 procent a ve vysokém napětí o 7 procent,“ informoval Pavel Voženílek, vedoucí Centra veřejných zakázek Centra investic, rozvoje a inovací.

Také Moravskoslezský kraj podle serveru www.ostrava-online.cz nakoupil zemní plyn na příští rok znovu na ČMKBK. Tentokrát se k nákupu pro krajský úřad a více než dvě stovky krajských příspěvkových organizací, připojilo několik měst a obcí z regionu. A výrazně ušetřily.

„Tím, že už od roku 2010 jako jeden z prvních krajů v republice nakupujeme na komoditní burze a v takovém objemu, dokážeme se dostat na příznivé ceny. Kladenská komoditní burza je místem, kde se dlouhodobě koncentruje poptávka i nabídka dodávek energií a panuje tu proto silně soutěžní prostředí. Pro dodavatele je výhodné, že se nemusí zabývat zbytečnou administrativou a může se soustředit na samotný obchod v obchodním systému burzy. Kupující tu téměř jistě nakoupí za nejnižší možnou cenu,“ uvedl v červnu náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Nákupy energií na komoditní burze pro Moravskoslezský kraj zajišťuje jeho krajský úřad. Letos poprvé se v rámci pilotního projektu do společné aukce přidala města Bílovec, Frýdek-Místek a obec Slatina na Novojičínsku. „Kdyby městské a obecní úřady nakoupily zemní plyn za současné ceny samostatně, každý jen pro sebe, vyšlo by je to o více než milion korun dráž. Bílovec meziročně ušetřil přes 200 tisíc korun, Slatina přes 60 tisíc a Frýdek-Místek více než 780 tisíc korun. Opět se ukázalo, že jde v současnosti o nejefektivnější formu realizace veřejné zakázky na dodavatele energií, účinný způsob, jak snížit provozní náklady,“ konstatoval ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Rovněž Liberecký kraj měl podle krajského webu možnost znovu výrazně snížit pořizovací cenu energií nákupem na ČMKBK a krajskému rozpočtu ušetřit desítky milionů korun.

„Nákupem elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno přinesl od roku 2013 úspory u škol, domovů důchodců, ale i v krajské nemocnici v částce přesahující 153 mil. Kč,“ shrnul náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Marek Pieter.

Svůj záměr znovu nakoupit elektřinu a plyn na kladenské komoditní burze oznámil v květnu i Ústecký kraj. Ten chce nakoupit energie na příští rok nejen pro krajský úřad a přímo zřizované příspěvkové organizace, ale i pro Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech a Krajskou zdravotní a.s.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství ČR. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Na krkonošském hřebeni zaparkoval Piškot

7:29 ČVUT: Na krkonošském hřebeni zaparkoval Piškot

Krkonoše mají nový informační kiosek. Objekt, jehož organický tvar připomíná oblíbený cukrářský paml…