Užití syntetických kanabinoidů je spojeno s řadou zdravotních rizik. Syntetické kanabinoidy jsou širokou skupinou látek, nelze je účinkem srovnávat s přírodními konopnými drogami. Syntetické kanabinoidy jsou mnohem toxičtější, některé velmi toxické. Jsou distribuovány nejčastěji ve formě rostlinné směsi nebo hmoty imitující hašiš. Nejčastěji se kouří. Mezi riziky spojenými s jejich užíváním bývají popisovány tachykardie, nauzea, zvracení, agrese, agitovanost, sebevražedné myšlenky, úzkostné a depresivní stavy, křeče apod. Závažné dopady, jako mrtvice, záchvaty, infarkt myokardu, rozpad svalové tkáně, poškození ledvin, psychózy nebo dlouhotrvající zvracení byly méně časté. V posledních letech bylo v souvislosti se syntetickými kanabinoidy zaznamenáno několik hromadných otrav např. v Rusku bylo v roce 2014 hlášeno více než 600 otrav včetně 15 úmrtí v průběhu dvou týdnů, rok nato byly v Polsku hlášeny stovky (více než 200 hospitalizací v průběhu jednoho týdne), a to po užití produktu s označením „Mocarz“ obsahujícího syntetické kanabinoidy.
Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové jde v České republice o výjimečný případ, míra užívání v obecné populaci je velmi nízká a od roku 2011, kdy jsme tady měli boom nabídky (včetně sítě Amsterdam shopů), spíše klesající. Doposud tedy nebyly případy intoxikace syntetickými kanabinoidy v ČR ve větší míře rozšířeny. "Právě teď probíhá v rámci Systému včasného varování před novými psychoaktivními látkami informování jednotlivých adiktologických služeb po celé republice, jejich pracovníci přenesou informaci do terénu a budou informovat klienty. Situaci řešíme a spolupracujeme s policií, toxikologickými laboratořemi, službami a dalšími zapojenými subjekty. Podle aktuálních informaci na místě spolupracují všechny složky - policie, neziskové organizace, charita a další. Situaci budeme nadále monitorovat," uvedla národní protidrogová koordinátorka.
"Na české drogové scéně je vyšší míra užívání např. v prostředí zábavy nebo mezi problémovými (injekčními) uživateli drog - tady spíše syntetické katinony, což jsou centrální stimulancia podobná pervitinu," říká Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, které koordinuje základní platformu pro rychlou výměnu informací o nových psychoaktivních látkách a hodnocení dopadů s nimi spojených - systém včasného varování.
"Momentálně se syntetické drogy mohou, stejně jako klasické drogy, vyskytovat a užívat v různých skupinách a prostředích - mezi experimentátory, psychonauty, v prostředí noční zábavy, mezi problémovými uživateli drog. Co se týče syntetických kanabinoidů, fatální následek může nastat po užití drogy samotné, riziko se ale zvyšuje v kombinaci s ostatními látkami, např. s alkoholem. Závažné zdravotní obtíže může přinést už i první experimentování s touto syntetickou látkou, a to vzhledem k tomu, že je toxická, například toxičtější než konopné látky," dodává Viktor Mravčík.
Nové psychoaktivní látky v EU a ČR
Na evropské drogové scéně se posledních přibližně 15 let ve zvýšené míře objevují psychoaktivní látky, jejichž užívání je spojeno s celou řadou zdravotních a sociálních rizik, často závažnějších, než v případě tradičních nelegálních drog. V ČR je jejich výraznější výskyt patrný od roku 2010. Jsou to psychoaktivní látky (dále „NPS“, podle anglického pojmu new psychoactive substances) různých chemických skupin, které zahrnují látky syntetického i rostlinného původu, ale také léčivé a veterinární přípravky zneužívané pro jejich psychoaktivní účinek. Ve většině případů se však jedná o syntetické látky. Pokrývají široké spektrum účinků od stimulačních přes euforizující a halucinogenní až po tlumivé.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva