Protonové centrum: Po Praze zavádí do provozu „pencil beam“ teprve druhé pracoviště v Evropě

05.05.2014 10:17

Dva roky po Praze i německý Essen. Nejmodernější technologii protonové léčby rakoviny, tužkové skenování nádoru, uvedlo do provozu teprve druhé pracoviště v Evropě.

Protonové centrum: Po Praze zavádí do provozu „pencil beam“ teprve druhé pracoviště v Evropě
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

Protonové centrum v Praze bylo prvním evropským zařízením, které k léčbě rakoviny využívá tzv. pencil beam. Nejnovější technologie protonové terapie umožňuje přesným paprskem ozářit nádor kdekoliv v těle pacienta, přesně obkreslit pouze nádor a vrstvu po vrstvě zničit rakovinné buňky. Nejsou tak poškozeny zdravé tkáně a orgány v těsné blízkosti nádoru a za ním. Teprve dva roky po Praze oznámilo otevření první ozařovny se stejným vybavením Proton Therapy Center Essen.

V prvním roce plánují v Essenu léčbu 1 000 pacientů a jejich počet postupně poroste. Jsou to čeští odborníci, kteří díky nabyté praxi nyní své zkušenosti předávají kolegům ze zahraničí. Poslední zprávy ukazují, že protonová terapie je prospěšná až pro 20% pacientů s rakovinou léčených pomocí ozařování. Největší rozmach zažívá protonová terapie v USA, cestou rozvoje se však vydalo kupříkladu i Holandsko, které buduje čtyři nová centra pro 3 500 pacientů ročně. Už dnes se v Praze zvyšuje počet směn, aby se mohlo dosáhnout plánované kapacity 2 500 odléčených pacientů za rok. Přes jasně prokázaná fakta, že každá evropská země potřebuje protonovou léčbu pro tisíce onkologických nemocných, české zdravotní pojišťovny s výjimkou vojenské zatím svým klientům nejúčinnější léčbu poskytují jen výjimečně a v Praze se tak léčí převážně cizinci včetně Slováků. Těm naopak léčbu lékaři doporučují a pojišťovny odešlou pacienta k léčbě do 48 hodin. Pokud některá z českých pojišťoven vůbec úvahy o individuálním hrazení léčby pacienta připustí, pak schvalovací proces trvá měsíce a fakticky tak efektivitu léčby znehodnocuje.

Diagnózy, které protonové centrum v Praze od zahájení provozu na konci roku 2012 úspěšně léčí, jsou shodné s těmi, které na základě podrobných studií výsledků protonové léčby za posledních dvacet let nedávno schválila Národní asociace amerických protonových center NAPT a doporučila je k úhradě z veřejného zdravotního pojištění. Protonová radioterapie je považována za medicínsky opodstatněnou a nutnou pro následující situace: zhoubné nebo nezhoubné nádory centrálního nervového systému, včetně primárních forem nebo variant astrocytomu, glioblastomu, medulloblastomu, neurinomu akustiku, kraniofaryngeomu, nezhoubné a atypické meningeomy, nádory hypofýzy a arterio-venosních malformací, intraokulární melanomy, zhoubné i nezhoubné onemocnění baze lební nebo osového skeletu včetně chordomů a chondrosarkomů, zhoubné nádory hlavy a krku, nádory plic, neresekovatelné retroperitoneální sarkomy, nádory u dětí do 18 let, nádory gastrointestinálního traktu, nádory urogenitálního traktu, gynekologické malignity, či karcinom prostaty. Právě při léčbě rakoviny prostaty dosahuje protonová terapie excelentní výsledky.

Přesto, že Česká republika se dnes může pyšnit nejmodernějším zařízením na protonovou léčbu rakoviny na světě, pro české pacienty je stále nedostupná. Vleklá jednání s VZP o zpřístupnění léčby ve skutečnosti představují stovky pacientů, kteří museli být léčeni jinou a méně šetrnou metodou.

Kdo za ně ponese zodpovědnost? Kdo se bude zodpovídat lidem, kterým byla upřena nejlepší možná léčba, přestože je v ČR k dispozici?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Proton Therapy Center

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…