Protonové centrum v Praze bylo prvním evropským zařízením, které k léčbě rakoviny využívá tzv. pencil beam. Nejnovější technologie protonové terapie umožňuje přesným paprskem ozářit nádor kdekoliv v těle pacienta, přesně obkreslit pouze nádor a vrstvu po vrstvě zničit rakovinné buňky. Nejsou tak poškozeny zdravé tkáně a orgány v těsné blízkosti nádoru a za ním. Teprve dva roky po Praze oznámilo otevření první ozařovny se stejným vybavením Proton Therapy Center Essen.
V prvním roce plánují v Essenu léčbu 1 000 pacientů a jejich počet postupně poroste. Jsou to čeští odborníci, kteří díky nabyté praxi nyní své zkušenosti předávají kolegům ze zahraničí. Poslední zprávy ukazují, že protonová terapie je prospěšná až pro 20% pacientů s rakovinou léčených pomocí ozařování. Největší rozmach zažívá protonová terapie v USA, cestou rozvoje se však vydalo kupříkladu i Holandsko, které buduje čtyři nová centra pro 3 500 pacientů ročně. Už dnes se v Praze zvyšuje počet směn, aby se mohlo dosáhnout plánované kapacity 2 500 odléčených pacientů za rok. Přes jasně prokázaná fakta, že každá evropská země potřebuje protonovou léčbu pro tisíce onkologických nemocných, české zdravotní pojišťovny s výjimkou vojenské zatím svým klientům nejúčinnější léčbu poskytují jen výjimečně a v Praze se tak léčí převážně cizinci včetně Slováků. Těm naopak léčbu lékaři doporučují a pojišťovny odešlou pacienta k léčbě do 48 hodin. Pokud některá z českých pojišťoven vůbec úvahy o individuálním hrazení léčby pacienta připustí, pak schvalovací proces trvá měsíce a fakticky tak efektivitu léčby znehodnocuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Proton Therapy Center