Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Informace k jaderné zkoušce KLDR ze dne 3. září

05.09.2017 11:14 | Zprávy

Dne 3. září 2017 přibližně v 05:41 středoevropského letního času byl několika stanicemi Mezinárodního monitorovacího systému (IMS) Přípravné komise pro Organizaci smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (PC CTBTO) detekován seismický signál, jehož epicentrum se nacházelo v podobné oblasti, ve které v letech 2006, 2009, 2013 a 2016 Korejská lidově demokratická republika (KLDR) prováděla zkoušky svých jaderných výbušných zařízení (jaderných zbraní).

Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Informace k jaderné zkoušce KLDR ze dne 3. září
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Podle předběžné analýzy, charakteristika zachyceného seismického signálu ukazuje s vysokou mírou pravděpodobnosti, že se jedná o další, v pořadí již šestou, severokorejskou zkoušku jaderné zbraně.

Seismický signál z této pravděpodobné jaderné zkoušky byl zaznamenán i Národním datovým centrem v Brně (NDC), které spravuje českou seismologickou stanici VRAC - AS26, která je součástí IMS PC CTBTO. Není bez zajímavosti, že právě seismologická stanice VRAC je z geografického hlediska velmi výhodně situována pro detekci seismických signálů z asijských testovacích polygonů. V letech 1995 až 1998 tak tato stanice zaznamenala několik jaderných zkoušek provedených Čínou (jaderná střelnice Lop Nor), Indií (jaderná střelnice ve státě Dalbandin) a Pákistánem (jaderná střelnice ve státě Pokaran). Stanice také registrovala seismický signál ze všech dosud uskutečněných severokorejských jaderných zkoušek. Data z této stanice jsou proto poměrně často využívána v rámci IMS PC CTBTO.

Dle předběžné analýzy NDC dosáhlo magnitudo dnešní severokorejské jaderné zkoušky hodnoty přes 6.0. Lze se tedy domnívat, že pokud bude tato seismická událost potvrzena jako zkouška jaderné zbraně, půjde o zkoušku zatím zdaleka nejvýkonnější severokorejské jaderné zbraně. Pro srovnání magnitudo jaderné zkoušky z let 2016 dosáhlo intenzity 5.3 a 4.9, v roce 2013 dosáhlo hodnoty 5.1, v roce 2009 činila jeho hodnota 4.8 a v roce 2006 se jednalo pouze o minimální hodnotu.

Kromě již zmíněných seismických dat, PC CTBTO aktuálně zpracovává také radionuklidová data. Jejich sběr a analýza trvá déle, zejména v závislosti na meteorologických podmínkách v oblasti. Lze tedy předpokládat, že prvotní analýza radionuklidových dat bude k dispozici během několika dní, přičemž zpracování komplexní analýzy včetně dat z infrazvukových stanic potrvá pravděpodobně několik týdnů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Program

Jak by motoristé řešili problémy jako je třeba drahota, nedostupnost bydlení, nízké mzdy, klesající životní úroveň, zastaralé školství? A co byste označili za tři hlavní problémy, které je třeba vyřešit? Přiznám se, že o vás občas slyším, ale zatím jsem jen pochopila, že vám jde hlavně o záchranu au...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj ocenil mimořádný úspěch českobudějovické automobilní školy

13:33 Jihočeský kraj ocenil mimořádný úspěch českobudějovické automobilní školy

Náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast školství David Štojdl ve čtvrtek 22. května přivítal …