Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani. Brigádníci nejčastěji uzavírají dohodu o provedení práce (DPP), protože tak nemusí odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. S uplatněním slev na dani se z odměny do 10 tisíc korun měsíčně neplatí ani daň z příjmu. Před uzavřením dohody by měli studenti vždy trvat na podepsání „růžového formuláře“ – prohlášení poplatníka ze závislé činnosti.
„Je důležité, aby si studenti své pracovní závazky smluvně ohlídali. DPP musí být uzavřena písemně a po skončení pracovního poměru by měl student dostat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Pokud brigádník nepodepíše před nástupem do práce růžové prohlášení k dani, dostane méně peněz, jelikož za něj zaměstnavatel odvede daň z příjmu. Přitom mohl uplatnit slevu na dani na poplatníka a na studenta,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. Příjem z brigády a uplatnění slev na dani nijak nebrání rodičům studenta do 26 let dále uplatňovat slevu na dítě.
LETNÍ BRIGÁDA DO 10 TISÍC
Při krátkodobé brigádě se studentům nejvíce vyplatí uzavřít dohodu o provedení práce. Pokud podepíší růžové prohlášení, do 10 tisíc korun měsíčně neplatí daň z příjmu ani sociální a zdravotní pojištění. Co si vydělají, dostanou „na ruku“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva