ČEZ: První jaderné palivo Westinghouse dorazilo do ČR

24.05.2025 19:11 | Tisková zpráva

Tři desítky palivových souborů dodala společnost Westinghouse do Jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ: První jaderné palivo Westinghouse dorazilo do ČR
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Ještě v letošním roce plánuje ČEZ od Westinghouse přijmout desítky dalších palivových souborů i pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Příští rok očekávají energetici nové jaderné palivo i od francouzské společnosti Framatome. Rozšíření počtu dodavatelů a první dodávky představují významné posílení energetické bezpečnosti České republiky. 

Pro Westinghouse je to návrat na Temelín po patnácti letech a nahrazuje tak dosavadního ruského dodavatele firmu TVEL. „Je to krok, který významně zvyšuje energetickou bezpečnost České republiky. Navíc vedle diverzifikace dodavatelů jaderného paliva držíme v obou našich jaderných elektrárnách i strategické zásoby,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. 

Na zvýšení počtu dodavatelů začala společnost ČEZ pracovat na konci minulého desetiletí. Na základě výběrového řízení zahájeného v roce 2018 podepsal v roce 2022 smlouvu na dodávky palivových souborů pro elektrárnu Temelín se společnostmi Westinghouse a Framatome. V roce 2023 následně uzavřel smlouvu s firmou Westinghouse i pro Dukovany, kam zamíří první dodávky také během letošního roku, současně jedná o dodávkách pro Dukovany i s Framatome. V roce 2022 navíc ČEZ rozhodl s důrazem na posilování energetické bezpečnosti o dalším zvýšení celkových zásob paliva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

7:27 SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

Od čtvrtka 25. června 2026 od 10 hodin se otevře příjem žádostí o finanční podporu z programu Nová z…