V Karlovarském kraji vznikne armádní výcvikové centrum pro západní Čechy

10.10.2017 21:49

Dnes se v hale Letiště Karlovy Vary uskutečnila tisková konference hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové, ministra obrany Martina Stropnického, ministra dopravy Dana Ťoka a náčelníka Generálního štábu Armády ČR armádního generála Josefa Bečváře. Tématem tiskové konference bylo zejména vybudování nových armádních kapacit v regionu a větší možnosti využití karlovarského letiště resortem obrany.

V Karlovarském kraji vznikne armádní výcvikové centrum pro západní Čechy
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

V minulých desetiletích zanikla řada vojenských posádek, především na západě České republiky. To se s postupem času ukázalo jako chyba, která znamenala konec armádní přítomnosti v tomto kraji a důsledkem byl i úpadek zájmu lidí, kteří odsud pocházejí. Řešením je vznik nového výcvikového centra na okraji vojenského újezdu Hradiště, které by přivítala i hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, pro niž je přítomnost armády ukazatelem bezpečnosti regionu.

„Našim cílem je posilování armády a pokračování v trendu přijímat přibližně dva tisíce rekrutů ročně, stejně tak chceme zdvojnásobit počet záložníků až na pět tisíc. Nové výcvikové centrum, které by bylo vybudováno v tomto kraji, by výrazně ulehčilo Vyškovu, bylo by možné zde provádět výcvik budoucích vojáků, ale i těch stávajících ze západní části republiky. Očekáváme, že by zde mohlo trvale sloužit 200 vojáků a prostorem by prošlo několik tisíc osob, což by mělo přímý vliv i na zaměstnanost v kraji," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Nové středisko bude stát stovky miliónů

Náčelník generálního štábu armádní generál Josef Bečvář upřesnil celkové záměry v regionu. „Počítáme, že by středisko mohlo začít fungovat za čtyři roky. Náklady odhadujeme v řádek stovek milionů, až jednotek miliard. V úvaze zůstává i zřízení druhé střední vojenské školy, jelikož pro rodiče dětí z Čech nemusí být vždy ideální studium dětí v Moravské Třebové, která je jedinou současně podobnou školou,“ uvedl generál Bečvář.

Karlovarské letiště je počítáno jako jedno ze záložních armádních letišť a i proto se zde uvažuje o zřízení malého detašovaného pracoviště vzdušných sil. Svojí lokací má letiště ideální podobu a může zde přistát prakticky všechna současná letecká technika využívaná AČR. V případě zapojení letiště do větších plánů a mezinárodních cvičení by ovšem musela být rozšířena současná přistávací dráha zhruba o 15 metrů, aby splňovala podmínky i pro přistávání těch největších letounů, které jsou v Alianci.

Účastníci tiskové konference diskutovali také o letecké záchranné službě, která v kraji odvání svou práci perfektně a profesionálně. Na tom se samozřejmě nic měnit nebude. Vojenské záchranářské vrtulníky Sokol zde absolvují zhruba 500 letů ročně v nepřetržitém provozu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…