Z čeho mají největší strach podnikatelé ve světě a v České republice? Allianz sestavila Rizikový Barometr

22.02.2014 12:35 | Zprávy

Přerušení provozu a dodavatelského řetězce, přírodní katastrofy, nebo požár a výbuch – to je trojice top rizik pro firmy a podnikatele v roce 2014. Vyplynulo to již z pořadí třetí studie Allianz o globálních rizicích, do které se zapojilo 400 odborníků Allianz na firemní pojištění z 33 zemí světa.

Z čeho mají největší strach podnikatelé ve světě a v České republice? Allianz sestavila Rizikový Barometr
Foto: Allianz
Popisek: Allianz

V aktuálním rizikovém žebříčku se výrazně směrem nahoru posunula dvě dosud opomíjená – kybernetické riziko a ztráta reputace. Studie také upozornila na stále složitější a vzájemně propojená rizika – obchodní, právní, regulatorní, ale i technologická, k jejichž eliminaci bude potřeba silnější vnitřní kontrola ve firmách a komplexní přístup k řízení rizik ze strany manažerů podniků.

„Rok 2014 bude klíčovým rokem pro firmy z pohledu hrozby počtu nově vznikajících nebezpečí,“ vysvětluje Axel Theis, generální ředitel společnosti Allianz Global Corporate & Speciality SE (AGCS), které je kompetenčním centrem pro firemní a průmyslové pojištění. "Identifikace dopadů vzájemné propojenosti mezi různými nebezpečími je hlavní prioritou pro manažery rizik. Současné plány kontinuity provozu musí být připraveny na řadu rizikových scénářů, včetně hrozby dominového efektu. Není výjimkou, kdy přírodní katastrofa má za následek přerušení provozu, k tomu se přidá výpadek proudu s následným selháním IT systémů a mohou přijít další nepředvídatelná nebezpečí, jako jsou bankrot dodavatele, občanské nepokoje a další“, doplňuje Theis. Dodavatelské řetězce jsou v dnešním globálním stále složitější. "Proto je plánování kontinuity podnikání klíčové a mělo by být nedílnou součástí strategie každé společnosti,“ uvádí Paul Carter, ředitel Risk consultingu AGCS.

Rizikový Barometr Allianz pro rok 2014 také zjistil, která dvě rizika generují nejvyšší ztráty – jsou to přírodní katastrofy a přerušení provozu a dodavatelských řetězců. Za přírodní katastrofy pojišťovny loni vyplatily více než 38 miliard dolarů a rok před tím to bylo v důsledku sezony hurikánů dokonce 75 miliard dolarů.

Druhé nebezpečí – přerušení provozu - pak tvoří v jednotlivých zemích 50 - 70 procent všech pojištěných ztrát, které také ročně dosahují miliard dolarů. V loňském roce to bylo 26 miliard dolarů, které za tato rizika vyplatily pojišťovny. I nadále zmíněná dvojice představuje hrozbu číslo jedna pro podniky po celém světě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…