dTest: Potraviny, které můžete sníst i prošlé

20.02.2018 15:25

Většina potravin s ubíhajícím časem ztrácí na kvalitě – mění vzhled, chuť, vůni nebo konzistenci. Dalším čas nijak neublíží. Co tedy znamená doba trvanlivosti a co je doba doporučené spotřeby? Víte, které potraviny lze konzumovat i po jejím uplynutí?

dTest: Potraviny, které můžete sníst i prošlé
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Když je na obale vyznačeno datum použitelnosti, tedy „Spotřebujte do …“, může po něm výrobek ohrozit vaše zdraví. Jedná-li se však o datum minimální trvanlivosti, konzumace po jeho uplynutí vám nejspíše neuškodí, i když už si třeba moc nepochutnáte.

Podle španělské spotřebitelské organizace OCU můžete několik dnů až týdnů po vypršení doby minimální trvanlivosti bez obav konzumovat 10 druhů potravin. Jsou to:

Jogurty
Toastový chléb
Bramborové lupínky, sušené ovoce a oříšky
Sušenky a oplatky
Nealkoholické nápoje a alkohol
Těstoviny, rýže a luštěniny
Zavařeniny a másla
Uzeniny a zrající sýry
Polévky a omáčky v sáčku
Konzervovaná rajčata

Trvanlivost bez varování

Na některých potravinách nenajdete datum použitelnosti ani dobu minimální trvanlivosti. Neznamená to, že se nekazí, ale výrobce nemá povinnost to časově definovat. Jedná se o alkoholické nápoje s více než 10% obsahem alkoholu, čerstvé ovoce a zelenina, chléb a pečivo, určené ke konzumaci do 24 hodin, ocet, sůl, cukr, žvýkačky. Stav ovoce a zeleniny nejlépe posoudíte svými smysly – vypovídá o nich jejich vzhled, chuť, textura i vůně. Proto je důležité odstranit zkažené části a oříznout nejméně centimetr okolo nich, abyste mohli sníst zbytek. Ovšem třeba u alkoholických nápojů spotřebitelské organizace opakovaně volají po určení data trvanlivosti, protože tyto výrobky kazí, i když to může trvat léta.

Pozor na stav masa a ryb

Maso a drůbež, ryby nebo čerstvé sýry by neměly být konzumovány po vypršení doby trvanlivosti. Maso a ryby podléhají rychlé zkáze, a proto musíme být velmi opatrní. Pokud nebyly skladovány při vhodné teplotě, mohou nás ohrozit i před určeným datem – mikroby, které se v nich při tom rozmnoží, způsobují otravu nebo chorobu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Afghánistánu přivezl vojákům vánoční pozdravy generál Opata

22:22 Armáda ČR: Do Afghánistánu přivezl vojákům vánoční pozdravy generál Opata

Druhý adventní týden navštívil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata jednotky sl…