Chorvaté se možná do EU nedostanou. Kvůli Česku

07.07.2011 19:20

Premiér Petr Nečas (ODS) hodlá do parlamentu předložit chorvatské přistoupení spolu s českou výjimkou z lisabonské smlouvy o fungování EU. Výjimku, kterou si vyžádal Klaus pro svůj podpis pod smlouvu, ale odmítá opoziční ČSSD

Chorvaté se možná do EU nedostanou. Kvůli Česku

Českou republiku navštíví příští týden polský premiér Donald Tusk. Polsko je nyní předsednickou zemí EU. Podle webových stránek Hradu se v pátek 15. července setká s prezidentem Václavem Klausem. Očekávat se dá také schůzka s premiérem Petrem Nečasem. Politici by mohli hovořit o spolupráci v rámci EU a visegrádské čtyřky, o česko-polských vztazích a obchodních zájmech.

Hlasování spojené s českou výjimkou

Polsko převzalo půlroční šéfování sedmadvacítky 1. července od Maďarska. V následujících měsících by měly být například podepsány přístupové dokumenty Chorvatska. Tusk by se tak mohl zajímat například o to, jakým způsobem bude přístupová smlouva v Česku ratifikována.

Zatím se to zdá problematické. Nečas totiž hodlá do parlamentu předložit chorvatské přistoupení spolu s českou výjimkou z lisabonské smlouvy o fungování EU. Výjimku, kterou si vyžádal Klaus pro svůj podpis pod smlouvu, ale odmítá opoziční ČSSD, a tak hrozí, že v Senátu neprojde. Tím by nebyl schválen ani vstup Chorvatska do EU. Obě témata spolu přitom nesouvisejí.

Polsko chce pokračovat i v českých stopách

Polsko chce také pokračovat v projektu Východního partnerství EU, který vznikl za českého předsednictví v roce 2009. Varšava by ráda dokončila rozhovory o smlouvách o přidružení s Ukrajinou a Moldavskem.

Mezi hlavní priority Varšavy patří rovněž inovace zaměřená na rozvoj hospodářského růstu počítající s podporou malých a středních podniků i dokončení společného evropského trhu elektronických služeb, EU zajištěná makroekonomicky, ale i energeticky a přísnější kontrola kapitálových trhů a lepší ochrana vnějších hranic unie při zachování všech možností schengenského prostoru.

Není vyloučeno, že Tuskova návštěva bude dvoudenní. Úřady to však zatím nepotvrdily. S polským premiérem by mohli přijet i někteří členové vlády, například šéf resortu obrany Bohdan Klich. Polsko v minulosti vyjádřilo zájem o české podzvukové bitevníky L-159, Aero Vodochody ale z polského tendru na cvičná letadla odstoupilo, protože polská strana změnila jeho podmínky.

Související:

Nečas: Polské předsednictví jsme připraveni podporovat

Státní návštěva prezidenta Polské republiky v ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze fuč, opevnění nikde. Ukrajinci naříkají, že Rusům v postupu nic nebránilo

8:20 Peníze fuč, opevnění nikde. Ukrajinci naříkají, že Rusům v postupu nic nebránilo

Boje na nové severovýchodní frontě mezi Ruskem a Ukrajinou dále pokračují. Bojuje se o město Vovčans…