Kongenitální skolióza

12.03.2014 2:18

Kongenitální skolióza
Foto: shutterstock.com
Popisek: ilustrační foto

Popis:
Jedná se o deformity páteře ( skoliózy, kyfózy, kyfoskoliózy..) s kterými se dítě již narodí. Poměrně často jsou doprovázeny dalšími vrozenými vadami ( u 30 % jsou i abnormality ledvin, u 40% abnormality na míše).
75% dětí s kongenitální skoliózou progreduje postupně s věkem. Z toho 2/3 výrazně a 1/3 méně výrazně. Pouze 25% kongenitálních křivek je stacionárních. Zhoršování velikosti křivky je zejména ve dvou věkových obdobích a to od narození do 3 let , a poté v období pubertálního věku ( období růstového zrychlení).

Léčba:
Sledováním a léčení kongenitálních skolióz a dalších vrozených vad se musí zahájit hned při zjištění. Léčba se bude řídit charakterem vady a velikostí zakřivení.
Součástí sledování jsou vždy opakované RTG snímky páteře. U malých nezávažných nebo kompenzovaných křivek je vhodné pouze sledování v odstupu 6-12 měs..
Základem celého léčebného postupu je nepřipustit progresi, tedy zhoršování křivky.

Korzet v mnoha případech progresi křivky nezastaví a je proto málokdy indikován. Většinou je nutná chirurgická léčba, která se musí uskutečnit již v útlém věku dítěte. Většinou se jedná o krátké zpevnění páteře (spondylodézu), odstranění poloobratle, s nebo bez použití osteosyntetického (kovového) materiálu.
Pooperačně je většinou nutné dlouhodobé nošení korzetu. Časté jsou i opakované operační výkony během růstu.
Operace u dětí do 4 let nejsou výjimkou.
Rodiče se často obávají, že operace deformity může vést k pomalejšímu růstu těla. Opak je však pravdou, protože páteř postižená vrozenou vadou spíše "roste do deformity" než do výšky.

Diagnostika:
Porucha formace (poloobratel, čtvrtobratel)
Vyskytuje se ze všech kongenitálních anomálií páteře nejčastěji.
Jedná se o poruchu, kdy některá část obratlového těla není vyvinutá. Existuje několik typů tzv "poloobratlů", které se manifestují různým způsobem Může se jednat o nevyvinutí přední nebo bočné poloviny obratle. Mohou se vyvinout na několika místech páteře.
Dle jejich umíéstění a počtu lze odhadnout bude-li se křivka výrazně zhoršovat nebo ne.

Porucha segmentace (kongenitální lišta)
Jedná se o poruchu, kdy je několik obratlů nad sebou v některém místě obratlového těla srostlých. V místě nesegmentovaného úseku páteř neroste což vede v období růstu k deformitě páteře.Nejzávažnější je jednostranná nesegmentovaná lišta, která vede k těžké skolióze a zhoršuje se až do ukončení růstu.

Smíšené poruchy:
Kombinace výše zmíněných

Prevence a doporučení:
Rodiče se často obávají, že operace deformity může vést k pomalejšímu růstu těla. Opak je však pravdou, protože páteř postižená vrozenou vadou spíše "roste do deformity" než do výšky.


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…