Piloti poslancům: Přestaňte obstruovat a řešte laserové útoky

05.02.2010 5:55

Piloti ČSA vyzývají poslance ke chvilce smíru kvůli případům laserových útoků na letadla přistávající v Ruzyni. V přímém ohrožení jsou podle nich životy cestujících, požadují proto tvrdší regulaci prodeje silných laserů.

Piloti poslancům: Přestaňte obstruovat a řešte laserové útoky

Zákonodárci by se měli v pátek ráno dohodnout na prosazení nové legislativy, jež má omezit útoky laserovými paprsky na letadla. "Chceme v pátek při zahájení jednání sněmovny vyzvat poslance k patnáctiminutovému smíru. Během něj by měli urychleně přijmout novelu takzvaného atomového zákona, který může vést k omezení držení laserových zářičů občany," nastínil záměr poslanec KSČM Pavel Hojda ze sněmovního Výboru pro letectví a kosmonautiku. Se schválením novely by podle něj neměl být problém, má předem vyjednanou podporu napříč politickým spektrem.

Sedm nových útoků

Poslanci jako lidé, cestující často letecky, mají k vyslyšení žádosti pilotů dobrý důvod. Situace okolo Ruzyňského letiště je totiž podle šéfa Úřadu pro civilní letectví Josefa Rady velmi vážná. „Od konce minulého roku jsme zaznamenali sedm případů ozáření přistávajících letadel, naposledy 30. ledna v 17.45," odpověděl na dotaz ParlamentníchListů.cz Rada.

Úřad pro civilní letectví navíc nemá možnost, jak podobné nebezpečné činnosti zabránit. Neví ani, proti komu vlastně stojí. „Pevně doufáme, že je to jen klukovina a ne nějaký záměr," konstatoval Rada.

Pilot: Oslňující bílé světlo, na přistání není vidět

Zástupce pilotů, kapitán Karel Mündel, pak redakci ParlamentníchListů.cz popsal efekt laseru v pilotní kabině. „Když ten paprsek narazí na sklo, vidíte jen oslňující bílé světlo, jinak nic, a to i několik sekund poté, co to přestane svítit. Dopad na bezpečnost přistání snad nemusím vysvětlovat," řekl Mündel.

Cestující v dopravních strojích, které laser u Ruzyňského letiště zasáhl, prý mohou mluvit o štěstí, že dopravní stroje mají v kabině vždy dva piloty.

Zákony regulující držení silných laserových zářičů má podle Josefa Rady snad každá evropská země. S podobnými útoky se v zahraničí také dříve setkali. V Česku si oproti tomu může silné zářiče čínského původu pořídit v podstatě úplně každý. „Nechceme regulaci laserových ukazovátek, ty díky svému výkonu nedovedou letadla ohrozit. Ale upravená čtečka přehrávacího zařízení už ano," vysvětlil Rada.

Foto: Mediafax

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

14:52 Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

Mohou někteří zaměstnanci České pošty doručovat klientům balíky podle toho, jestli se jim chce, nebo…