Písecká nutriční ambulance pomáhá pacientům s poruchami výživy

24.11.2014 9:28

Specializovaná nutriční ambulance v písecké nemocnici pečuje o pacienty s poruchami příjmu potravy nebo s podvýživou. Každý měsíc zde ošetří stovku pacientů nebo jim předepíší výživu. Mezi klienty ambulance patří i nemocní z ústavů sociální péče a domovů pro seniory.

Písecká nutriční ambulance pomáhá pacientům s poruchami výživy
Foto: Věra boháčová
Popisek: olej

Písecká nutriční ambulance poskytuje své služby klientům se špatným stavem výživy. Jsou to nejen pacienti s onkologickým onemocněním, jako je celá řada nádorů ovlivňujících stav výživy a působící polykací potíže (zejména nádory ústní a krční oblasti), ale i s neurologickými chorobami (Alzheimerova a další demence, stavy po cévních mozkových příhodách, amyotrofická laterální skleróza a další) a také pacienti odeslaní z gastroenterologie a chirurgie (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, stavy po operacích zažívacího traktu s odnětím rozsáhlé části tenkého a tlustého střeva, pacienti s umělým vyústěním žaludku - PEG). Na ambulanci pacienty vyšetří a součástí je také rozbor jídelníčku, propočtení příjmu jednotlivých živin a energie a určení nutričních potřeb každého konkrétního pacienta.

„Možnosti zlepšení stavu výživy, odborně nutriční podpory, jsou v zásadě dvě: doplňková výživa určená k popíjení pro pacienty, kteří mohou přijímat potravu či alespoň tekutiny ústy, a úplná výživa podávaná sondou zavedenou do žaludku nebo umělým vyústěním žaludku, takzvaná perkutánní endoskopická gastrostomie – PEG. Oba typy výživy lze při splnění indikačních kritérií předepsat na recept, který hradí zdravotní pojišťovny a pacient doplácí jen malou část, nebo je výživa bez doplatku,“ vysvětluje primář Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Pavel Malina. Ten v ambulanci, která je součástí tohoto oddělení, pracuje jako lékař s funkční licencí České lékařské komory a atestacemi z oborů vnitřní lékařství, klinická biochemie a klinická výživa a intenzivní metabolická péče. Spolu s ním se o pacienty starají sestry Lenka Nimburská a Eva Stallerová a nutriční terapeutka Vendula Bendová.

K vyšetření v ambulanci je třeba se objednat na telefonním čísle 382772124. Pro telefonické konzultace s lékařem je ve středu a pátek mezi 13. a 14. hodinou k dispozici telefonní číslo 382772135. Provozní doba ambulance je ve středu a v pátek od 12:30 do 15 hod. K vyšetření je třeba mít žádanku od praktického lékaře a lékařské zprávy - ambulantní nebo z hospitalizace. „V případě, že se pacient nemůže fyzicky dostavit k vyšetření s ohledem na svůj zdravotní stav (pokročilá demence, pokročilé nádorové onemocnění), je možno výživu výjimečně předepsat na podkladě údajů od praktického lékaře a dalších zpráv,“ dodává primář MUDr. Pavel Malina. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…