Za cíl si pak stanovil soustředit se na řešení hlavních problémů teplárenství, zejména jeho systematického znevýhodňování v konkurenci s lokálním vytápěním. ParlamentníListy.cz si s ním proto povídaly o tom, zda výdaje za teplo nebudou pro Čechy v nejbližší době likvidační – zvláště v souběhu zdražování ostatních životních nákladů.
V září, poté, co stanul v čele teplárenského sdružení, se totiž Mirek Topolánek nechal slyšet, že teplárenství prochází u nás snad nejtěžší krizí své historie. Pro ParlamentníListy.cz pak vysvětlil to, jaká fakta o tom podle něj jasně svědčí. Soudě podle všech argumentů, je jich více než dost.
„Došlo k souběhu řady nepříznivých okolností, s nimiž by si jednotlivě mohlo teplárenství poradit, ale právě při jejich souběhu v krátkém časovém období vzniká „smrtící koktejl“. Od roku 2013 začnou teplárny kupovat emisní povolenky. Končí dlouhodobé smlouvy na dodávky hnědého uhlí, které se na dodávkách tepla podílí 45 %. V průběhu roku 2012 se musí teplárny rozhodnout, jak vyřeší zpřísněné emisní limity po lednu 2016. K dalším investicím do ekologizace ale musí vědět, bude-li dost uhlí pro teplárny a za jakou cenu. Zvyšuje se daň z přidané hodnoty od ledna 2012 na 14 % a od ledna 2013 na 17,5 % a navrhuje se 20% DPH. Zvyšují se ekologické daně na paliva. Zvyšují se ceny vstupů, například vinou podpory obnovitelných zdrojů cena elektřiny. Na druhou stranu se ulevuje konkurenčnímu individuálnímu vytápění zemním plynem, které jako jediné může v omezené míře nahradit soustavy zásobování teplem. Domácnosti a domovní kotelny jsou například osvobozeny od řady poplatků, které teplárny musí ale platit. A promítat tedy i do ceny tepla, přestože také zásobují domácnosti,“ vyjmenoval pro ParlamentníListy.cz Mirek Topolánek souběh všech nepříjemných okolností, které se zřejmě i při placení za teplo v nejbližší době projeví.
Zpohodlněli jsme, přitom někde je teplá voda v kohoutku neslýchaný luxus
Vzhledem k tomu, že se již otevřeně hovoří o tom, že nás čeká další vlna ekonomické krize a situace v Evropě není růžová, asi by měl i spotřebitel tepla, být připraven pod vahou všech nepříznivých faktorů na nějaké změny. Ovšem jde to vůbec se nějak připravit a může v tom pomoci i třeba stát?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová