Zástupce Česka v EU: Rozhodujeme my, ne Brusel

23.07.2012 21:18 | Zprávy

REPORTÁŽ Na plenárním zasedání Výboru regionů EU v Bruselu se jednalo o věcech, které se přímo dotýkají České republiky a čerpání evropských prostředků v dalších letech. Své stanovisko na zasedání předkládal také Petr Osvald, jeden z dvanácti českých zástupců ve Výboru. Výbor Osvaldovo stanovisko schválil, toho však stále čekají důležitá jednání s Evropským parlamentem a Komisí.

Zástupce Česka v EU: Rozhodujeme my, ne Brusel
Foto: Jan Švábek
Popisek: Petr Osvald na plenárním zasedání Výboru regionů

Běh na dlouhou trať. Tak lze stručně popsat proces při prosazování národních a regionálních zájmů na půdě Evropské unie. Znalosti, kontakty, důvěra – nic z toho nelze získat během chvíle. Několikaleté budování politické pozice v Bruselu však později přináší ovoce. Své o tom ví Petr Osvald (ČSSD), jeden z dvanácti českých zástupců ve Výboru regionů. Tomu se v krátké době podařilo prosadit již druhé stanovisko, tedy názor na právní předpis Evropské unie. V případě dalších českých zástupců je situace výrazně horší. Od vstupu České republiky do EU bylo prosazeno pouhých 5 stanovisek - a to včetně těch Osvaldových.

„Předkládal jsem stanovisko, které je k dalšímu programovému období. Určuje, jakým způsobem budou členské státy Unie čerpat prostředky na přeshraniční spolupráci od roku 2014 po dobu sedmi let. Pro nás je zásadní, abychom byli schopni prosadit své priority, které u nás v kraji máme,“ popisuje Osvald obsah předkládaného dokumentu. Například pro Plzeňský kraj je téma územní spolupráce velice důležité. Kraj dlouhodobě spolupracuje s Bavorskem a nyní je součástí Evropského regionu Dunaj – Vltava, ve kterém žije 6 milionů lidí.

Prosazení stanoviska: Dva roky tvrdé práce

„V den, kdy jsem předkládal stanovisko, jsem musel oběhat zhruba třicet lidí, ale to je dáno tím, že už vím, jak všechno funguje a za kým jít. Největší problém byl u Poláků, ale nakonec jsme se dohodli,“ popisuje Osvald průběh zasedání, které trvalo dva dny a koná se šestkrát ročně. Zákulisní lobbying neprobíhá jen na půdě dané instituce, ale třeba u snídaně v hotelu či v některých belgických hospůdkách. Atmosféra zasedání je v Bruselu znát na každém kroku. Téměř na každém rohu evropské čtvrti Bruselu Osvald potkával své kolegy či důležité osoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

dotace , EU , kraj Plzeňský , Osvald , Výbor regionů EU

autor: Jan Švábek

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…