„33 let řízená likvidace našeho zemědělství. Dočkáme se chleba za 100?“ Předsedkyně KSČM bojuje proti chudobě

04.04.2022 13:03 | Ze sítí

KSČM dlouhodobě upozorňuje na potravinovou závislost České republiky a s tím související neúměrné zisky zahraničních dodavatelů. Ceny potravin jsou u nás mnohdy vyšší než v Německu či jiných státech. „Odborníci upozorňují na zdražování dalších potravin, zejména mléka o 18 procent, cukru o 24 procent či brambor o 15 procent. EU se zbavila pěstování slunečnice, takže 95 procent světové produkce pochází z Ruska a Ukrajiny. To ovlivní ceny a nedostatek slunečnicového oleje,“ varuje předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

„33 let řízená likvidace našeho zemědělství. Dočkáme se chleba za 100?“ Předsedkyně KSČM bojuje proti chudobě
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

KSČM to dle jejích slov připomíná již 33 let na volným trhem řízenou likvidaci našeho zemědělství. „Československá socialistická republika byla soběstačná a nemusela žádné z těchto komodit dovážet, zemědělství bezprostředně naplňovalo potřeby lidu,“ říká. 
 
Zemědělce napříč Evropou, i v ČR prý také trápí extrémně vysoké ceny průmyslových hnojiv. Ty se v důsledku energetické krize podle předsedkyně Konečné zvýšily třeba až na šestinásobek úrovně roku 2020. To má vést ke zdražení pšenice až o 40 procent a následně pečiva, které může dosahovat cen až o několik desítek procent vyšších. „Dočkáme se chleba za 100 korun a rohlíků za 10 korun?“ obává se předsedkyně.   
 
„Ohrožení pro naše zemědělce představuje i nucený reexport přebytků jiných zemí EU (např. Polska nebo Španělska), které před sankcemi EU mířily do Ruska a Běloruska.  Hrozí tak krach našich pěstitelů jablek a naše chovatele zlikvidují krátkodobé neřízené dovozy dotovaných přebytků masa. Ceny to dlouhodobě nesníží a jen zvedne zisky nadnárodních potravinových řetězců. Vláda Petra Fialy zatím nepřišla s žádným konkrétním řešením, pouze vykřikuje, jak se naši občané musí uskromnit a utáhnout opasky,“ zlobí se Konečná. 
 
KSČM proto chce státní zásahy do potravinového a energetického trhu k udržení přijatelných cen potravin pro občany.
 
A co konkrétně požadují? „Cenovou regulaci zabezpečující stabilitu trhu s energiemi. Ceny energií zastropovat na úrovni roku 2020 +25 procent. Tržní zásahy Státního zemědělského intervenčního fondu bránící zdražování potravin. Správou státních hmotných rezerv a Státním podnikem ČEPRO nastavení cen benzínu na 35 korun za litr pro koncového zákazníka. Nulové DPH na základní potraviny a zákaz jejich vývozu,“ žádá KSČM. 
 

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…