„A komu ty peníze lijete?! To může vést k privatizaci veřejných služeb!“ Debata Švihlíkové a Schillerové v Partii se vyhrotila. Obě viděly rudě

06.12.2020 12:25

V nedělní Partii televize Prima debatovaly ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová a ekonomka Ilona Švihlíková. Švihlíková popsala, kudy by Česko mělo jít, aby obstojným způsobem řešilo koronavirovou krizi. Pokud jde o rozpočet na příští rok, Švihlíková byla velmi kritická. „To je taková metoda lovec-sběrač. Vláda nedrží volant,“ udeřila Švihlíková na kabinet Andreje Babiše. A Schillerová oponovala.

„A komu ty peníze lijete?! To může vést k privatizaci veřejných služeb!“ Debata Švihlíkové a Schillerové v Partii se vyhrotila. Obě viděly rudě
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková v Partii.

„Covidový web opět zkolaboval. Mohou mít lidé důvěru ve ‚psa‘?“ ptala se moderátorka Tománková na funkčnost protiepidemického systému PES.

„Ten systém, protože je přetížen, tak zkolaboval, přesně detaily neznám, ale pracuje se na tom a už by to mělo být v pořádku. Pro pana ministra Blatného je PES zásadní. Nás to velmi mrzí, ale už by měla být zjednána náprava,“ oznámila Schillerová.

Šéfka státní kasy je prý smutná z toho, že lidé opět nedodržují nařízení systému PES. „A to může vést k tomu, že se ty restaurace opět zavřou. A to nikdo nechce. Proto prosím lidi, aby dodržovali ta opatření,“ uvedla Schillerová.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 34287 lidí
Když se dostala ke slovu Švihlíková, zdůraznila, že země ve východní Asii se rozhodly potlačit virus, nehleděly přitom na ekonomiku, a možná trochu paradoxně na tom jsou dnes i ekonomicky lépe. V českém prostředí to, podle ní, už dnes nepřichází v úvahu, takže vláda tady podle Švihlíkové musí aplikovat cestu cukru a biče.

„Za to porušení musí následovat trest, a to velmi rychle, protože pokud ne, tak je to jen pro smích,“ upozornila Švihlíková.

Jedním dechem však dodala, že lidé porušují nařízení i proto, že mají obavy o svou existenci, bojí se, že budou bez peněz. A tady je podle Švihlíkové třeba, aby stát uklidnil lidi, že v případě velkých problémů jim pomůže. „Já si opravdu myslím, že velká část těch, kteří nedodržují opatření, mohou být motivováni těmi existenčními obavami,“ uvedla Švihlíková.

Schillerová přislíbila, že se zeptá ministra vnitra Jana Hamáčka, jak policie řeší různé případy.

„Když někdo bude chtít ten systém obejít, tak se mu to může podařit, protože nemůže stát policie na každém rohu, nejsme v policejním státě,“ upozornila ministryně financí.  U pozitivních motivací pak vyjádřila obavy, že toho budou lidé zneužívat.

„Ty náklady, které by s tím byly spjaté, se vám prostě milionkrát vrátí,“ upozornila Švihlíková s tím, že celkový lockdown by nakonec vždycky vyšel dráž.

Ministryně Schillerová (vlevo) a ekonomka Švihlíková (vpravo). (Screen: CNN Prima News)

Moderátorka Tománková poté přehodila debatní výhybku ke státnímu rozpočtu.

A Švihlíková vyrazila do útoku.

„Já tam nevidím směr pro tu ekonomiku, mám pocit, že to je taková metoda lovec-sběrač. Vláda podle mě nedrží volant.To podle mě není dobře nikdy a v krizi už vůbec ne,“ pálila do Schillerové Švihlíková.

„Vláda ten volant určitě drží v tom směru, že lije peníze do ekonomiky,“ oponovala okamžitě Schillerová. My jsme zvolili cestu – nalít peníze lidem, nalít peníze firmám, a konsolidovat až potom. A na tom se shodují všichni světoví experti,“ ozvala se Schillerová.

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 21348 lidí
Švihlíkovou tím však neuklidnila. Je totiž toho názoru, že v krizi by bylo třeba stát spíše posílit, a ne ho oslabovat zásahem do daní. „Když tam osekáváte jednu daň za druhou, tak ten stát oslabujete. A v té krizi musí být stát silný,“ zdůraznila Švihlíková.

Zdá se jí, že kabinet Andreje Babiše cestou daňových úlev pomáhá především lidem bohatým, a nikoli nízkopříjmovým skupinám, u kterých je přitom pravděpodobnější, že ty peníze nalijí zpátky do ekonomiky a nebudou je spořit.

„Vy máte pravdu, že lijete peníze do ekonomiky, ale otázkou je komu. O to jde,“ upozornila Švihlíková.

Upozornila na to, že státní rozpočet drží při životě především zaměstnanci a když vláda sníží daně právě zaměstnancům, aniž by řekla, jak tyto peníze nahradí, tak podle Švihlíkové hrozivým způsobem podkope státní rozpočty na mnoho let dopředu.

Schillerová poté položila na stůl graf, na kterém chtěla ukázat, že snížením daně pro zaměstnance na 15 % pomáhá vláda i nízkopříjmovým skupinám. „Pro ty lidi to dělá procentuálně obrovskou částku peněz a oni to utratí. A uvědomme si, že ti lidé, kteří mají vyšší mzdy, a já si netroufnu říct, kde je ta hranice bohatství, tak ti lidé odvádějí vyšší odvody,“ uvedla ministryně financí.

Švihlíková poté znovu udeřila. Vláda se rozhodla lidem snížit daně, což podle ekonomky povede k tomu, že přestanou přirozenou cestou růst mzdy a Česko bude opět známo jen levnou pracovní silou. „Já to upřímně nechápu, protože ta vaše vláda, i ta vláda předchozí, šla až do koronaviru cestou konsolidace mezd,“ upozornila Švihlíková s tím, že teď jsou položeny koleje, po kterých stát pojede a podle ekonomky nepojede dobrou cestou.

Schillerová okamžitě kontrovala, že v krizi by platy tak či tak nerostly. Alespoň ne v soukromém sektoru. Takže je správné, aby platy nerostly ani v sektoru státním.

„Ale to je uhnutí od té správné trajektorie,“ rozčilovala se Švihlíková.

Schillerová opět argumentovala, že zmíněnou trajektorii nenarušila vláda, ale covid – a kabinet jen reaguje na pandemii. A reaguje tak, že si pořád udrží relativně nízkou formu zadlužení. „Teď jsme v bezprecedentní krizi a musíme si půjčit; a my si půjčujeme velmi levně. A to je ta cesta, půjčovat si – a konsolidovat až poté, když tu krizi zvládneme,“ uvedla šéfka státní kasy.

Švihlíkovou ale ani teď neuklidnila. Ekonomka konstatovala, že má strach o veřejné služby a má strach, že to může vést k privatizaci veřejných služeb. „A toho já se velmi obávám, protože ta daňová změna byla prohlasována s ODS, která se tím nikdy netajila,“ bila na poplach Švihlíková.

„Ten daňovej mix je hrozně nespravedlivej. A když už mluvíme o přibližování k západním zemím, tak my tam vidíme obrovské nerovnováhy. Už u majetkových daní, které u nás prostě neexistujou,“ kroutila hlavou ekonomka.

„Na to já jsem velmi citlivá, žádná privatizace veřejných služeb se nechystá,“ ohradila se okamžitě Schillerová. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Miloš Polák

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…