Všechno ale v Plzni začalo průjezdem mladého klučíka na kole mezi přívrženci KSČM: „Já vás volit nebudu, šmejdi.“ Tato hláška ale nikoho neurazila, spíše pobavila.
Změna malá, ale aspoň tak…
Na začátek mítinku se slova ujal lídr krajské kandidátky, bývalý poslanec Jiří Valenta: „Pětikoalice pro občany nic moc v kraji neudělala. Naštěstí v polovině volebního období bylo zastupitelstvo a zejména rada rekonfigurována a TOP 09 a ODS nahradili zastupitelé a zastupitelky hnutí ANO. Přineslo to nějakou kvalitativní změnu, ale posuďte sami. Kraj, jak asi víte, zřizuje síť svých škol a vlastních nemocnic. Jsou to taková malá ministerstva, která disponují miliardovými částkami. A ty často chodí tam, kam by chodit neměly. Kraj má ve správě 4 600 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Sami posuďte, jestli jsou ve správném stavu a jestli jsou bezpečné. Osobně se domnívám, že velká část bezpečná není. Jedná se hlavně o takzvané venkovské okresy. Tak třeba Klatovsko nebo severní Plzeňsko, tam jsou silnice extrémně rozbité,“ konstatoval Valenta. A dodal: „V našem kraji je vysoká mobilita pracovní síly, lidé cestují za prací, denně se po kraji pohybují stovky tisíc lidí.“
Dělat, jako že se dělá…
„Naším hlavním cílem je dobudovat odstavná parkoviště, klást důraz na hromadnou dopravu,“ pokračoval dále Jiří Valenta. „V krajském zastupitelstvu máme dva ministry vlády, máme tam koaliční poslance i senátory. Proč tito lidé, kteří navíc kumulují mnoho funkcí, nejsou ochotni a schopni pro náš kraj něco udělat?“ vytkl Valenta. „Do sociální oblasti přibylo několik desítek milionů. Je to v pořádku, ale školy a zejména platy pedagogických a nepedagogických pracovníků jsou na takové výši, že tam nikdo pracovat nechce. Například kuchař bere 22 000 korun hrubého. A jsou tam ještě mnohem méně placené pozice. Pomocníci kuchaře, vrátní, údržbáři. Ti mají minimální plat, což je něco kolem 19 000 korun. Kdo by chtěl pracovat ve školství nebo jako pečovatel v sociální oblasti?“
Jiří Valenta na plzeňském náměstí
Golf versus domov pro seniory
„Jedním z našich cílů je rovněž vystavět v novém volebním období velkokapacitní sociální zařízení. Takové, které by pojalo možná několik stovek našich seniorů, rodičů a prarodičů, kteří dnes nemají kde důstojně dožít. Jsme jediným krajem, kde tomu tak není. Když tu byl na návštěvě prezident Miloš Zeman, tak mu tehdejší hejtman pan Šlajs slíbil, že takovéto zařízení postavíme. Považte, že Plzeň je nejrychleji stárnoucí město v České republice. Nic se nedělo, ať byli u moci sociální demokraté, členové strany ODS, TOP 09 nebo jiní. Neříkám, že kraj je veden úplně špatně, ale my bychom to určitě dělali efektivněji. Chceme řídit kraj čestně a poctivě. Krajský rozpočet dnes čítá sedm miliard korun! Stovky milionů jdou na soukromé projekty, golfové akademie, cyklistické závody různých prominentů a tak dále. Peníze se rychle rozkutálejí. Nakonec, když se sestavuje rozpočet, tak zjistíme na konci roku, že do potravinové banky zbylo 300 000 korun! Zajděte si kolem Plzně a uvidíte ta stanová městečka desítek a stovek bezdomovců, kteří páchají trestnou činnost, a to nejen proto, že by nesehnali práci, ale proto, že je tento stát k tomu víceméně donutil,“ konstatoval Valenta.
Program je cár papíru?
„Co mě v krajském zastupitelstvu vadilo, byl fakt, že zastupitelé, kteří byli do něj zvoleni za nějaký volební program, tak v průběhu měsíců tento program vzali, roztrhali a přešli jinam. Takto se jednalo o každého osmého zastupitele, který přešel z jedné strany do druhé. Místo toho, aby trval na svém volebním programu, za který mu voliči dali důvěru, tak prostě nevydržel pod vábničkou míst ve výborech. Pod vábničkou tedy přešel jinam. A bylo to deset zastupitelů Plzeňského kraje! Mezi nimi i takoví etablovaní politici jako bývalá ministryně zdravotnictví a krajská hejtmanka Milada Emmerová, která dnes podporuje STAN a lidé se diví, proč,“ uvedl dále k necelé stovce přítomných bývalý poslanec za KSČM Jiří Valenta.
Na improvizované pódium poté za bouřlivého potlesku a ovací vystoupila Kateřina Konečná. „Berte krajské volby vážně! Máme k tomu i jeden celostátní důvod. Jestli chceme Fialu opravdu zničit, nechceme, aby nám dále vládl, tak je musíme dovést k další porážce. Dnes v úplně každém kraji vládne prodloužená ruka Fialy. Proto o krajích neslyšíte, proto si nestěžují, proto nepředkládají jakoukoliv legislativní iniciativu, na kterou mají zákonný nárok. Oni ale nechtějí, aby si nedělaly problémy. Bude lépe, až se dostaneme do Sněmovny a vyženeme Fialu a budeme moci zase republiku postavit za tu dobu, co ji ničil.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala