„Děti, vykašlete se na rodiče, naočkujte se za jejich zády?!“ Advokátka vyrazila proti nátlakové kampani

08.06.2021 20:02 | Zprávy

„Ještě čekám, že se objeví Pionýr.“ „Děti od rodin toužili vždy oddělit soudruzi!“ Známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová nesouhlasí s přístupem k očkování šestnáctiletých a sedmnáctiletých. Ti si totiž mohou jít pro vakcínu bez souhlasu rodičů. A co na tom nesedí? „Všechno.“ Ministerstvo, učitelé a další by měli podle advokátky dětem říct: poraď se napřed s rodiči. Tak by to mělo být ve vyspělé společnosti. „Jen barbaři rozbíjejí rodiny,“ podotýká. Nelze jedním dechem říkat, že očkování nezanechává žádné následky, a druhým, že očkování je natolik významné, že spasí svět. Hamplová kritizuje „neuvěřitelný nátlak“, který dělá očkování jen medvědí službu.

„Děti, vykašlete se na rodiče, naočkujte se za jejich zády?!“ Advokátka vyrazila proti nátlakové kampani
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto

S velkou slávou odstartovalo už i očkování starších 16 let. Navíc mladí lidé si mohou dojít pro vakcínu v klidu bez souhlasu rodičů. Rozhodnutí je podle Ministerstva zdravotnictví zcela na nich. Jenže někteří rodiče z toho moc nadšení nejsou. „Rodičům to vadí velmi a z mnoha důvodů. Pokud má dítě 16 let, není ještě zletilé, ani plně způsobilé k právnímu jednání. Je vůbec podivné, že děti tohoto věku jsou ze strany státu vedeny k obcházení svých zákonných zástupců, tedy k obcházení rodičů, a to rozhodně ne v banální věci, ale v otázce jejich zdraví,“ hovoří o aktuálních zkušenostech z praxe advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

Na stránkách ministerstva zní tato slova: „Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem). Souhlas nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat.“ Advokátka podotýká, že nejde jen o to, zda očkování ano či ne, jak by se mohlo zdát. „Jde například i o druh vakcíny, a vůbec o vědomost o očkování. Jak jistě víte, po očkování má být například klid, a pokud by byla fyzická aktivita, může dojít ke zdravotním problémům. Zkrátka k tak významné věci, jakým nepochybně tento nový druh očkování je, by v žádném případě nemělo docházet bez vědomí rodičů, a jak jsem již uvedla, považuji toto oddělování dětí od rodičů nejen za nebezpečné, a v rozporu se zákonem, ale hlavně je neúctou k těm rodičům. Ti přece nejsou jen nějaká produkční jednotka, ale mají s dětmi rodinné vazby,“ doplňuje Hamplová.

A co je na vyjádření ministerstva tedy sporné? „Všechno. Právo, etika a může být ohroženo zdraví dítěte, viz třeba ona fyzická aktivita,“ varuje advokátka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21:15 Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozi…