„Hanba! Vypni ho!“ Zaorálek sklidil na Staromáku od umělců řev a pískot

27.07.2020 21:50

„Z minuty na minutu zrušit naplánované akce, to by mohlo zničit strašně moc lidských životů, možná víc než samotný koronavirus,“ zaznělo dnes na Staroměstském náměstí v Praze při demonstraci „Za živou hudbu!“. Muzikanti na ní dávají vládě najevo, že nesouhlasí s jejím postupem směrem ke konání kulturních akcí. Vystoupil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a snažil se přítomným odpovědět na jejich dotazy. Jeho proslov však místo potlesku provázel hukot, nadávky a pískání. „Já nevím, jestli to víte, ale v Berlíně je zakázáno zpívat! Stejně tak v Británii je zakázáno zpívat,“ uzemňoval přítomné umělce a vysvětloval, že nakupovat v obchoďáku a zpívat pod pódiem mezi velkým množstvím lidí je podstatný rozdíl. Došlo i na slova o popravách.

„Hanba! Vypni ho!“ Zaorálek sklidil na Staromáku od umělců řev a pískot
Foto: Repro Novinky.cz
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) promlouvá k protestujícím umělcům
reklama

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30149 lidí
První na protestu promluvili promotéři. „Nemáme možnost cokoliv plánovat a jakkoli se realizovat ve svém oboru,“ řekla za ně Hana Petřinová. Zmínila, že po výstupech ministra zdravotnictví se radši znovu začaly rušit akce. „Na dnešní tiskovce klidně oznámí, že čísla nejsou pravdivá a že se neodečítali uzdravení, to si z nás dělá legraci?“ tázala se s tím, že diváci i pořadatelé mají strach, že jim akce zruší.

„Ať ti pánové, co si říkají vláda, předloží jasný plán pro rozvolňování a ne ty bláboly, co slyšíme,“ vyřkla a zazněl potlesk. Požádala též média, aby přestala se „strašákem koronavirem strašit“.

Souhlasil i David Urban. Podle něj o návratu nějakých turné prý není možné mluvit do doby, kdy nebude otevřena celá Evropa. „Do té doby prostě nefungujeme,“ uvedl.

Na akci vystoupil i pražský radní Jan Čižinský, a to se vzkazem od své kolegyně Hany Třeštíkové (Praha sobě). I on kritizoval nejasná opatření a to, co stojí za jejich změnami. „Nemůžeme připustit, aby se na podzim opakovala situace z jara,“ obrací se Třeštíková na ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a požádala jej o schůzi s kulturními zástupci.

Ostře proti vládě se vytasil i podnikatel Petr Ludwig. Upozornil, že se nesmí již opakovat situace, k níž došlo v Moravskoslezském kraji, kdy došlo ke zrušení kulturních akcí během jediného dne. „Z minuty na minutu zrušit naplánované akce, to by mohlo zničit strašně moc lidských životů, možná víc než samotný koronavirus,“ prohlásil a zmínil, že se akce dají pořádat i bezpečně s rouškami a rozestupy.

Na pódium předstoupil i Zaorálek. „Pokud máte trpělivost a máte chuť poslouchat, tak jsem schopen ty otázky zodpovědět,“ započal svou řeč, během níž se od některých z přítomných ozýval pískot.

„Děkuji za pozvání na Staroměstské náměstí, kde se opakovaně popravuje, ale já doufám, že když mě necháte mluvit, tak jsem si říkal, si tu hlavu i donesu,“ doplnil.

Ministr rozhodnutí, které padlo v Moravskoslezském kraji, odmítl a zmínil, že k tomu, aby se to neopakovalo, nyní bude semafor jednotlivých okresů. Ten bude udávat rizikovost regionů a bude přesně popsáno, co jaké riziko znamená.

S pořadateli z Moravskoslezského kraje se setkal a bude se jim snažit pomoci.

Následně pohovořil, jak to bude s počtem lidí, kteří se budou moci shromažďovat na akcích. „Jak to bude s tou tisícovkou? Moje ambice je, abychom v létě udrželi to, co se slíbilo, to je těch tisíc lidí na kulturní a společenské akce s tím, že pokud se použijí ty sektory, tak jich může být až pět,“ odpověděl shromážděným umělcům a ti na to nereagovali s vděkem. „Hanba!“ vyslechl si společně s dalším pískotem.

Fotogalerie: - S Angelou v Berlíně

Andrej Babiš hovoří s Angelou Merkelovou v Berlíně
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou

„Přátelé, já bych vám něco řekl. Dneska, nevím, jestli jste si všimli, ale v Číně a ve Vietnamu se vrací druhá vlna! V Izraeli jsou dva tisíce nakažených denně, ve Francii roste počet nakažených, stejně tak roste počet v Polsku! Tady v České republice jsme vrazili půl bilionu korun do toho, abychom ten nástup covidu zastavili,“ reagoval na hukot.

„Já vám něco řeknu, přátelé, jestli mě necháte mluvit, tak vám něco řeknu. Stačí tři, čtyři techtle mechtle, jako jsme zažili teď a máme v zemi stovky, stovky nakažených a už to nikdo nebude schopen trasovat!“ burcoval za pískotu.

I přes negativní ohlasy v publiku pokračoval: „Dobrá, ještě to zkusím jinak. Byl jsem v Berlíně a v Německu Angela Merkelová vyhlásila, že do konce roku nebudou žádné akce! Žádných dvě stě ani pět set ani tisíc! Já nevím, jestli to víte, ale v Berlíně je zakázáno zpívat! Stejně tak v Británii je zakázáno zpívat,“ pustil se do umělců. Upozornil, že na rozdíl od obchoďáku je shromáždění na jednom místě po dlouhou dobu a zpěv pod pódiem úplně jinak rizikový.

Fotogalerie: - Koncert Alexandrovců

Koncert ruského armádního folklorního tělesa Alexa...
Sympatizanté s ruskou politikou před sportovní hal...
Prodej nosičů s náhrávkami Alexandrovců
Odpůrci ruské politiky a tedy i protestující proti...
Alegorická socha Putina
Odpůrci ruské politiky a tedy i protestující proti...

„V Německu se mě ptali, jestli neriskujeme. Ano, riskujeme, ale měl jsem pocit, že to je důležité, právě proto, aby tady nějaká šance něco pořádat byla,“ řekl a tázal se přítomných, která jiná země umožňuje konání akcí tak jako my.

Následně mluvil, že chce umělcům pomoci i finančně, ale nebylo jej příliš slyšet. „Vypni ho,“ znělo z publika.

Vláda podle Zaorálka strach nešíří. Upozornil, že například Spojené státy predikují, že na covid-19 do konce roku zemře až 300 000 lidí. Prosil proto všechny o rozumné uvažování.

„Fuj. Bú,“ ohodnotilo publikum ministrův projev a padaly i četné nadávky.

Fotogalerie: - Svátek hudby v Paříži

Na první letní den se ve Francii koná Evropský den...
Na první letní den se ve Francii koná Evropský den...
Na první letní den se ve Francii koná Evropský den...
Na první letní den se ve Francii koná Evropský den...
Na první letní den se ve Francii koná Evropský den...
Na první letní den se ve Francii koná Evropský den...

Nyní se akce ve vnitřních prostorách mohou konat pouze do 500 osob a na akcích nad 100 osob jsou povinné roušky.

Organizátoři akce napsali i dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO). Nelíbí se jim, že přišli mezi prvními o práci a právě i ony nejasné podmínky hudebních akcí.

„Vláda omezila naši svobodu podnikání i možnost pracovat a nemá se k tomu, aby situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábějí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci,“ píší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…