„Hloupí Češi.“ Ajaj. Babiš omázl bossovi Seznamu o hlavu vlastní... slova

06.06.2021 17:53 | Ze sítí

Cizáci? Omlouvám se, použil jsem špatné slovo, omluvil se premiér Andrej Babiš. A ve svém pravidelném pořadu „Čau lidi“ vrátil úder. Měl dojem, že za „cizáky“ mu nejvíc nadával server Seznam Zprávy. A vytasil proti majiteli Seznamu, miliardáři Ivo Lukačovičovi, silný kalibr: Slova z Lukačovičova příspěvku na sociální síti.

„Hloupí Češi.“ Ajaj. Babiš omázl bossovi Seznamu o hlavu vlastní... slova
Foto: Screen FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš na zahradě

Je neděle a šéf hnutí ANO Andrej Babiš natočil další z řady propagačních videí ze série „Čau lidi“. Tentokrát ke svým spoluobčanům promluvil bez respirátoru a s půllitrem v ruce.

Anketa

Je potřeba, aby lidé, kteří jsou očkovaní a vracejí se ze zahraničí, podstupovali testy na covid-19?

70%
23%
hlasovalo: 5764 lidí

„Netradičně budu mluvit o českém pivu, české hospodě, české gastronomie,“ spustil svou netradiční češtinou. „A chtěl bych všechny, kteří podnikají v tomto oboru, podpořit, protože gastronomie a naše hospody byly nejvíc postižené v rámci pandemie. A já bych chtěl skutečně ocenit bojovnost a kreativitu hospodských. Jak se s tím poprali. Teď už skončily kompenzace a já jim skutečně velice fandím a musíme jim fandit všichni,“ dodal vzápětí.

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

82%
14%
hlasovalo: 7387 lidí
Všechny své spoluobčany vyzval, aby zašli na pivo a opravdu restauratéry a hospodské podpořili. Zdůraznil, že česká hospoda patří k české kultuře. „Ať žije české pivo, ať žije česká hospoda, něch se vám daří, hodně zdraví,“ zvolal a z půllitru se napil.

Pak přišel střih.

Babiš zase sedí doma na zahradě, bez piva a rozebírá očkování.

Až čas podle něj ukáže, zda mezi mladými vzroste zájem nechat se očkovat.

„Já si myslím, že my máme jiný problém. Tady to pan profesor Prymula říká, že největší problém je neproočkovanost seniorů. Ať kampaň míří na ně. A já s tím souhlasím, protože když se dívám na lidi, kteří jsou přihlášeni u praktiků, tak v kategorii 60 plus je to 106 tisíc,“ zdůrazňoval s tím, že především lidé nad 60 se musejí nechat proočkovat, kdyby na podzim přišla druhá vlna. „Musíme velice detailně prověřit, proč někteří starší se nenaočkovali. Chápu, že už někteří mají protilátky, je to strašně individuální, ale musíme to prověřit,“ prohlásil.  

Velký kus práce se podle něj odvedl v covid pasech a v jejich elektronické podobě. Elektronizace těchto dat podle Babiše lidem usnadní cestu do restaurací i jinam.

Pozornost věnoval také tomu, že na Slovensku neuznávají české PCR testy. „To je špatně,“ zdůraznil a vyjádřil naději, že se to změní.

Jednat se podle něj bude také o dalším rozvolňování kulturních akcí na dva tisíce lidí venku a tisíc uvnitř.

Stranou Babišovy pozornosti nezůstalo ani nošení roušek na školách.

„Fakt je to problém, všichni mi píšete, já tomu rozumím,“ ujišťoval premiér. Je teplo, některým dětem při nošení roušek není dobře a Babiš je připraven to řešit. „Samozřejmě to vyřešíme tak, aby nedošlo k žádnému ohrožení, ale je teplo a pro děti je to samozřejmě problém. Ale je to na epidemiolozích, uvidíme, jak rozhodnou, a mám signály, že by mohlo dojít k nějakému pozitivnímu posunu,“ přislíbil.

Poté poděkoval Srbsku a Maďarsku za to, že Česku dodaly několik desítek tisíc vakcín.

„To je taky samozřejmě důkaz obrovského přátelství,“ zdůrazňoval.

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18846 lidí
A pak to přišlo, Babiš vysvětloval, jak se to má s ‚cizáky‘. Zdůrazňoval, že jeho voliči mu určitě rozumějí.

„Co se týče minulého týdne, tak zase se mi stalo, že jsem se přeřekl a že jsem vlastně použil slovo, které asi není správné. ‚Cizáci.‘ Je to české slovo. Je to pejorativní, a jak jsem se dozvěděl od své učitelky češtiny, je to archaismus. Ale vy dobře víte, co jsem tím myslel. Já jsem tím myslel to, co se u nás dělo v minulosti a kde to byl velký problém pro nás,“ pronášel poněkud kostrbatě.

Na kameru přitom ukazoval článek Blesku o tom, že se v Praze „organizovaly nechutné akce pro opilé turisty“. „Takže to je jako bez komentáře,“ poznamenal k tomu.

A vytáhl další článek. „‚Nelegální párty v centru Prahy‘, pamatujete?“ zeptal se, „tam bylo 119 mladých lidí, převážně cizinců. Takže takovéhle cizince my asi u nás úplně nechceme. My samozřejmě vítáme cizince u nás, já jsem na to dělal videa, ale musel jsem to i připomenout, protože pokud se vrátíme do srpna 2020, tak tady je titulek ‚Čtvrtina nakažených jsou cizinci‘, takže nebylo to špatně myšleno. Myslel jsem to dobře, a pokud jsem někoho urazil, tak se omlouvám, ale nedá mi to, protože ten nejprolhanější server Seznam Zprávy z toho zase udělal aféru. Ti mravokárci. Udělali z toho aféru,“ vyprávěl šéf hnutí ANO a mohutně gestikuloval rukama.

„Mě to strašně baví a vy to musíte vnímat, ten dvojí metr, protože když majitel toho serveru, pan Lukačovič, který údajně žije ve Švýcarsku a firmu má na Kypru, nevím, proč jako, vlastenci by měli mít firmy v Čechách, tak on tady říkal ‚obrovské množství nepochopitelných jevů v ekonomice, v politice či ve společnosti má jednoduché vysvětlení. Nikoli bezvýznamná část populace je ukrutně hloupá.‘ Říkal pan Lukačovič, majitel kyperské firmy Seznam Zprávy. A samozřejmě největší koncentrace Babišových haterů z toho udělala aféru. A že jste neřešili tohle. Klasika. Takže dvojí metr,“ posmíval se Babiš s odkazem na starší tweet majitele Seznamu.

Poté přešel k rozpočtu a zdůraznil, že prioritou pro něj jsou důchodci a navyšování důchodů a pak také investice. Zároveň podle svých slov dělá všechno pro to, aby Česko bylo jednou z nejméně zadlužených zemí v Evropě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…