„Jaká smažka? Do auta bouchal, ale nepoškodil ho!“ Přátelé Romů v akci. A „rasistické Česko“

22.06.2021 7:41 | Ze sítí

Podle předběžných výsledků pitvy nezemřel mladý muž v Teplicích kvůli zákroku policie, ale kvůli požitým drogám. Výsledkům pitvy ovšem nevěří manžel Saši Uhlové, Tomáš Tožička. Chce, aby byly potvrzeny mezinárodně. Nechce, aby se o dotyčném říkalo, že byl „smažka“ a autu, do kterého na záběrech mlátil, prý nic neudělal. A přidali se další obhájci lidských práv.

„Jaká smažka? Do auta bouchal, ale nepoškodil ho!“ Přátelé Romů v akci. A „rasistické Česko“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Video ze zásahu v Teplicích

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23447 lidí
Po zákroku policie v Teplicích zemřel v sobotu mladý muž. Vzhledem k tomu, že policisté proti němu použili stejný chvat jako proti Američanovi Georgi Floydovi, který zemřel v květnu minulého roku, a jednalo se podle všeho o muže romského etnika pod vlivem drog, tak se český internet začal dohadovat, zda má Česko svého George Floyda a zda policie postupovala při zásahu správně.

Sama policie říká, že se o žádného George Floyda nejedná. „Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem OPL demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to soudní pitva,“ informovala a vypustila video, kde je vidět, jak se muž pod vlivem omamných látek válí po zemi, řve a následně mlátí do auta.

Za práci policie už se postavil ministr vnitra Jan Hamáček, policisté, kteří zákrok provedli, mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ vyjádřil se na twitteru.

Publicista Martin Weiss ovšem dodal, že Floyd právě byl zdrogovaný recidivista, stejně jako mladý muž z Teplic.

Ovšem kdo závěrům pitvy nevěří, je aktivista a někdejší kandidát Pirátů na senátora Tomáš Tožička, který měl kandidovat právě v Teplicích. „Dokud nebude zbrklá pitva potvrzena nezávislým mezinárodním konciliem, je prohlášení policie naprosto nedůvěryhodné,“ tvrdí a dodává: „Ano, viděl a mám i fotku toho auta, do kterého bouchal, aniž by ho nějak poškodil. Je otázka, jestli by to bylo na přestupek. Ale teď se tu bavíme o smrti člověka a o tom, zda ji způsobila nekompetentnost a brutalita Policie ČR.“

Právě o smrt teplického Roma se Tožička přel se sociologem Vojtěchem Bednářem. „Pokud jsem to pochopil správně, policie zpacifikovala smažku, který následně svému předávkování podlehl a jen proto nebude stát před soudem, kam by jinak patřil,“ vyjádřil se Bednář. „Používat slova jako smažka o někom, o kom to zatím řekla jen policie, je dost neurvalé. Říkat klečení na krku zpacifikání je zrůdné. Možná stojí před nějakým soudem teď, ale jestli nějaký takový je, budeš to před ním mít dost těžké," mínil Tožička.

„Pán byl (zjevně) pod vlivem, ničil cizí majetek, byl zpacifikován... Policie je orgán veřejné moci, měli bychom jí věřit, protože nás chrání právě před takovými. Ne ji podrážet,“ namítl Bednář, ale Tožička se nedal: „Nevíme, kolik ničil aut a zda vůbec. Tomu na videu neudělal nic. A i kdyby udělal, byl zásah tří policistů naprosto neadekvátní. A teď je třeba vyšetřit, zda se nedopustili trestného činu.“ A ještě dodplnil: „Policii nevěřím, právě proto, že je nástrojem veřejné moci – té vládnoucí...“

Kromě Tožičky se vyjádřil také komentátor Deníku Referendum, Petr Bittner. Je zhrozen. „Ta lehkost, s jakou tu dospělí lidé s právem volit či vychovávat děti považují vliv drog na ani za polehčující okolnost, ale dokonce za ospravedlnění zabití, mě naplňuje hrůzou, jaký ještě režim si tu jednou taková morálně zdegenerovaná společnost dobrovolně nastolí,“ napsal na facebooku.

A případu už si všiml aktivista z neziskové organizace Human Rights Watch, Andrew Strohlein. „To video je otřesné. Policista mu klečel na krku celou věčnost, i když byl muž v poutech a znehybněný. A z konverzace okolostojících také mrazí,“ odkazuje se Strohlein na názorovou výměnu mezi mužem a ženou, kdy muž komentuje hrozbu, že se narkoman udusí „No a?“

„Bohužel, vzhledem k hluboce zakořeněnému rasismu v této zemi s ním budou mnozí souhlasit a tuto brutalitu obhajovat,“ povzdychává si Strohlein, kterého s Českem pojí vystudovaná Masarykova univerzita.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…