„Je 29. srpna. A vy jdete něco řešit?!“ Babiš ve varu. Četl rozhovor s Fialou. I na Válka něco prasklo

29.08.2022 16:25 | Ze sítí

Někdejší premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi věnoval zejména cenám energií. Zkritizoval také kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). „Kdybychom byli ve vládě, tak bychom už dávno zastropovali ceny energií. V dnešním rozhovoru v provládním Blesku říká pan premiér, jak je to všechno složité. No, ale já nevím, co je všechno složité. Vždyť pan premiér může vyhlásit nouzový stav a okamžitě zastropovat ceny,“ zmínil Babiš.

„Je 29. srpna. A vy jdete něco řešit?!“ Babiš ve varu. Četl rozhovor s Fialou. I na Válka něco prasklo
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš v Chrudimi

„Minulý týden jsme se nenudili a pokračovali jsme ve výjezdech. Byli jsme tři dny v Moravskoslezském kraji a den v Pardubickém kraji. Celkem 27 zastávek. V pátek jsem byl ve Sněmovně, kde jsem měl projev, který trval hodinu. A v sobotu jsem byl na Země živitelka,“ poznamenal úvodem svého pravidelného pořadu Čau lidi expremiér Andrej Babiš.

„Ty výjezdy byly skvělé, přišlo neuvěřitelné množství lidí. 1 200 v Ostravě. Karviná, Havířov stovky lidí. A moc vám všem děkuju. Děkuju vám, že jste přišli v klidu s námi diskutovat. Ve čtvrtek jsme se vrátili z poslední zastávky, už jich máme za sebou 203. Měli jsme v 19 hodin poslanecký klub hnutí ANO, který rozhodl o tom, že skutečně situace je neudržitelná a že chceme vyslovit nedůvěru této vládě, která se nestará o lidi a která je absolutně neschopná pro vás něco udělat,“ zmínil dále Babiš.

„Kdybychom byli ve vládě, tak bychom už dávno zastropovali ceny energií. V dnešním rozhovoru v provládním Blesku říká pan premiér, jak je to všechno složité. No, ale já nevím, co je všechno složité. Vždyť pan premiér může vyhlásit nouzový stav a okamžitě zastropovat ceny. Pokud to udělali Slováci v březnu a zastropovali megawattu na 63 eur, a platí to od 1. ledna 2023 na dva roky. Španělé a Portugalci to udělali taky dávno a zastropovali to na 40 eur. Tak já nechápu, na co čeká tato vláda, na co se stále vymlouvá. Není problém to zastropovat na částce, například jako mají Slováci. Mimochodem pane premiére, na Slovensku se slovenská vláda dohodla na zastropování cen elektřiny se slovenskými elektrárnami 16. února 2022. A vy dnes, 29. srpna, mluvíte o tom, že jdete něco řešit? Neuvěřitelné. A samozřejmě všechny prodeje nad tuto cenu, například 63 eur, zdanit 95 procenty. Myslím, že jeden známý politik o tom i dokonce mluvil. Jde o to, že tu vládu nikdo neřídí, v té vládě stále jenom vysílají signály,“ zmínil dále Babiš.

Anketa

Hlasoval/a byste jako poslanec/poslankyně pro vyslovení nedůvěry vládě?

98%
1%
hlasovalo: 38763 lidí
„U nás elektřina stojí 700 eur za megawatt. Dobře slyšíte, 700 eur. Takže Slováci to mají zastropované na 61 eur, Portugalci a Španělé na 40 eur, a my máme tady tři velké výrobce elektřiny, kteří se topí v ziscích. Vláda v ČEZ má asi 70 %. A místo toho, aby si vzala ty zisky, aby zastropovala ty ceny, tak ještě chce této státní firmě, která neměla být nikdy zprivatizována, půjčovat peníze. Tak to je fakt neuvěřitelné. My bychom už dávno to vyřešili. Když byl covid, tak jsme měli zasedání i třikrát za den. V noci. A toto měla vláda udělat, v březnu, v dubnu. Oni jsou v pohodě. Čtrnáct dní šli na dovolenou. A teďka mluví o tom, že se má najít celoevropské řešení. Proč ho nenašli? Vždyť to předsednictví máte, pane premiére, od 1. července. A tento týden už bude 1. září. Ano, to bude den, kdy bude zasedání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. A paní předsedkyně nám to samozřejmě udělala naschvál, protože věděla, že máme výjezdy,“ zmínil Babiš.

„V pátek jsem mluvil o českém zdravotnictví. Pokud jste neslyšeli ten projev, tak si ho pusťte. Je to kompletní analýza, co my jsme všechno udělali pro české zdravotnictví. A nebylo toho málo. Samozřejmě pan ministr nebyl přítomen, protože jeho to nezajímá. Potom mě urážel na Twitteru. On si hraje na velkého onkologa, ale radiologové nejsou onkologové. Onkologové jsou v této brožuře. Nejlepší čeští onkologové. A s nimi jsem to dělal. Ano, i ten projekt národního boje proti rakovině, na který jsem získal 15 miliard, ale pan ministr místo toho, aby navštívil skutečně renomovaná onkologická centra, tak šel na výlet do Portugalska. Jeho nezajímají naše návrhy a návrhy odborníků. No a co nám říká teďka pan ministr? Nebudou zajištěny dodávky energií do nemocnic, nebudu ministrem. Tak vážení občané, abyste věděli, jak tenhle ministr pracuje. Od 17. prosince, co nastoupil, tak měl tři porady s řediteli fakultních nemocnic, z toho jednu online, jednu v únoru, jednu v dubnu. Potom slíbil, že bude porada v červenci, ale neměl čas. Asi proto, že je údajně závislý na karetních hrách. Údajně každé ráno nejdřív hraje ty karty. On to hrál i ve Sněmovně. No a to, že některé nemocnice asi nebudou mít elektřinu, ho asi nezajímá. A háže to na koho ? No, asi na Síkelu. No, tak ale toho jste viděli, ne? Doufám, že jste viděli to video, jak říká pan nejhorší ministr Síkela, že když nebude plyn, tak Němci přestanou vyrábět a dají to nám. Skutečně, na tom se baví snad celý národ,“ zmínil dále expremiér.

„Takže pan Válek místo toho, aby měl každý měsíc poradu se svými nemocnicemi, tak říká, že nebude ministrem. Ale pane ministře, to byste nám přece neudělal. Nás to strašně baví s vámi. Protože tak neschopného ministra jsme skutečně tady ještě neměli. Totální peklo. Kde je ten Plaxovid? Proč jste neprodal ty vakcíny? Co jste tam vlastně udělal za těch devět měsíců? No, vůbec nic. Jenom útoky,“ zakončil Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

19:44 Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

Někdejší člen zemanovců, zpěvák Milan Drobný poskytl rozhovor serveru iDnes.cz. Mimo jiné uvedl, že …