Kanadská ambasáda nedostala informace o vyznamenání pro Bradyho

25.10.2016 16:22

Velvyslanectví Kanady, jejíž občanství má Jiří Brady, nedostalo žádnou informaci o tom, že by měl dostat české státní vyznamenání. ČTK o tom dnes informoval mluvčí velvyslanectví Michael Vlček. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt řekl novinářům, že velvyslanectví cizích států jsou pokaždé předem informována, pokud má jejich státní příslušník dostat české vyznamenání.

 Kanadská ambasáda nedostala informace o vyznamenání pro Bradyho
Foto: wikipedia
Popisek: Kanadská vlajka.
reklama

„Velvyslanectví Kanady v Praze nebylo nijak oficiálně informováno o ničem, co by souviselo s českými státními vyznamenáními,“ napsal ČTK Vlček.

„Mezi letošními vyznamenanými jsou státní občané jiného státu nebo lidé, kteří mají státní občanství České republiky i jiného státu. Velvyslanectví těch zemí jsou dopředu informována o tom, že tito lidé vyznamenání obdrží. Proč? Protože jsou pravidla v některých zemích, která říkají, že občan těchto zemí musí mít svolení své hlavy státu, aby vyznamenání cizí země přijal,“ řekl Forejt DVTV.

Brady prošel Terezínem a Osvětimí, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Celý život také přednášel o nacistických hrůzách za druhé světové války. Na státní vyznamenání ho letos navrhla sněmovna.

Ministr kultury a Bradyho příbuzný Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že ho prezident Miloš Zeman informoval o tom, že Bradyho vyškrtne ze seznamu vyznamenaných, pokud se Herman sejde s dalajlámou. Herman se s dalajlámou setkal minulý týden, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však Hermanovo tvrzení popírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

6:21 „Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

Imunolog Václav Hořejší patřil při pandemii covidu-19 k těm, kdo se v médiích vyjadřovali poměrně ča…