„Kdě máte premiéra, toto není premiér Česka. Čo? Čo to má na hlave?" Rakušan s Bartošem se v Bratislavě postarali o mezinárodní faux pas. Ještě teď se o něm mluví

17.06.2021 11:42

V Bratislavě odstartovala mezinárodní bezpečnostní konference Globsec, které se měl zúčastnit taky premiér Andrej Babiš. Ten ale na Slovensko neodletěl a narychlo ho musel kvůli zdravotní indispozici nahradit ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Krom vicepremiéra se na mezinárodní akci ukázali například Michael Žantovský, Petr Pavel a rovněž dvojice předsedů Vít Rakušan a Ivan Bartoš. Ti se podle našich zjištění přímo z místa dění měli dopustit mezinárodního přešlapu.

„Kdě máte premiéra, toto není premiér Česka. Čo? Čo to má na hlave?" Rakušan s Bartošem se v Bratislavě postarali o mezinárodní faux pas. Ještě teď se o něm mluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš a Vít Rakušan

Anketa

Má naše armáda nakoupit nová bojová vozidla pěchoty (BVP) za 52 miliard?

4%
94%
hlasovalo: 8565 lidí
„Na akci jste měli Českou televizi, místo Andreje Babiše přijel Karel Havlíček a potom ještě pán s dredy a jeho kolega, které jsme neznali," uvedl pro PL vysoký člen slovenského kabinetu. Jeho jméno jsme slíbili držet v tajnosti, jde samozřejmě o muže z blízkosti tamního premiéra Eduarda Hegera.

Pokud budete o zmíněné akci hledat bližší podrobnosti, z webových stránek Pirátů a hnutí STAN se o ní nedozvíte zhola nic. Poslední zpráva na webu STANu je o poslanci Farském, který tvrdí, že hnutí chce ochránit seniory a energošmejdům zatnout tipec. Piráti pro změnu lamentují nad tím, že maďarský parlament schválil zákon, který mimo jiné zakazuje zobrazování a propagaci homosexuality.

Jediné veřejné výstupy tak existují na Twitteru, zejména pak u Víta Rakušana.

Jeden z jeho posledních tweetů, který nabízíme, hovoří o setkání zástupců naší opozice a slovenského premiéra. „S panem premiérem Hegerem jsme na neformální pracovní snídani řešili i s dalšími hosty podporu regionů, plán obnovy, spolupráci byznysu se státem. Jsou to témata, která nejsou ryze česká, problémy sdílíme. Mluvili jsme ale i o řešení těchto problémů," napsal Rakušan.

Tweet působí tak, že jde o setkání Víta Rakušana a Ivana Bartoše s premiérem Slovenska Hegerem. Jedná se ovšem o dvojrozhovor s novinářem Pravdy.sk Matišákem

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

5%
88%
hlasovalo: 13257 lidí

Náš slovenský zdroj se nad těmito slovy pozastavil. „Tak především jsem v šoku z toho, co mi ukazujete, to totiž budí dojem manipulace. Na fotografii jsou vaši politici, ale muž mezi nimi není premiér Heger, jak bych pochopil z tweetu. Jde o novináře Pravdy.sk (na Slovensku legendární médium patřilo do portfolia OUR MEDIA a.s. stejně jako Parlamentní listy, pozn. red.) Andreje Matišáka, nevím, proč je to koncipováno takto, pan premiér Heger o osobním setkání s oběma vašimi politiky neví, nebyla domluvená jiná schůzka než jedna společná, šlo, tuším, o snídani," uvedl náš vysoce postavený zdroj ze slovenského kabinetu.

Dodal také, že oba politici působili rozpaky především tamním organizátorům.

„Někteří si mysleli, ne všichni, že jde o pana premiéra s dredy, pana Rakušana jsem neznal, Ivana Bartoše od vidění ano. Jeden z mých kolegů se ještě pozastavil nad tím, co to má pan Bartoš na hlavě, ale to bych nechal jako úsměvnou poznámku," doplnil s tím, že také jemu místy přišlo, že oba zástupci české opozice jednají jménem vlády.

Doplňme, že Globsec se podle některých hostů nesl výrazně v duchu Václava Havla. Naše zdroje přitom použily mnohem tvrdší vyjádření, mluvily o havlistické sestavě. Cenu, kterou udělují společně organizace Jagello 2000 a Globsec, přebral na slavnostní večeři konference ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Na místě se jako nový projekt knihovny uskuteční Transatlantické dialogy Václava Havla.

Na velkoplošném plátně se v místě konání objevila i řada jeho fotografií.

Vít Rakušan k tomu na Twitteru poznamenal, že je na Václava Havla hrdý. Ivan Bartoš nepoznamenal nic. Vojenský expert Petr Pavel se o exprezidentu Havlovi také nezmínil. Na svůj profil si místo toho připnul společný snímek s americkým generálem Allenem a doplnil, že „po roční pauze opět naživo a aktuálních témat je víc než dost. Vztahy USA-Rusko, Rusko-Čína, rostoucí podíl hybridních hrozeb nebo vliv nových technologií."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jaké schůzky, byl jste tam sám?! Co běží?“ Lipavského dnes dvakrát totálně ugrilovali. Nejdřív Zeman, pak Takáč

20:04 „Jaké schůzky, byl jste tam sám?! Co běží?“ Lipavského dnes dvakrát totálně ugrilovali. Nejdřív Zeman, pak Takáč

Kandidátem na ministra zahraničních věcí je Pirát Jan Lipavský. Prezidentovi se to ale moc nelíbí. P…