„Kdě máte premiéra, toto není premiér Česka. Čo? Čo to má na hlave?" Rakušan s Bartošem se v Bratislavě postarali o mezinárodní faux pas. Ještě teď se o něm mluví

17.06.2021 11:42

V Bratislavě odstartovala mezinárodní bezpečnostní konference Globsec, které se měl zúčastnit taky premiér Andrej Babiš. Ten ale na Slovensko neodletěl a narychlo ho musel kvůli zdravotní indispozici nahradit ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Krom vicepremiéra se na mezinárodní akci ukázali například Michael Žantovský, Petr Pavel a rovněž dvojice předsedů Vít Rakušan a Ivan Bartoš. Ti se podle našich zjištění přímo z místa dění měli dopustit mezinárodního přešlapu.

„Kdě máte premiéra, toto není premiér Česka. Čo? Čo to má na hlave?" Rakušan s Bartošem se v Bratislavě postarali o mezinárodní faux pas. Ještě teď se o něm mluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš a Vít Rakušan

Anketa

Má naše armáda nakoupit nová bojová vozidla pěchoty (BVP) za 52 miliard?

4%
94%
hlasovalo: 8175 lidí
„Na akci jste měli Českou televizi, místo Andreje Babiše přijel Karel Havlíček a potom ještě pán s dredy a jeho kolega, které jsme neznali," uvedl pro PL vysoký člen slovenského kabinetu. Jeho jméno jsme slíbili držet v tajnosti, jde samozřejmě o muže z blízkosti tamního premiéra Eduarda Hegera.

Pokud budete o zmíněné akci hledat bližší podrobnosti, z webových stránek Pirátů a hnutí STAN se o ní nedozvíte zhola nic. Poslední zpráva na webu STANu je o poslanci Farském, který tvrdí, že hnutí chce ochránit seniory a energošmejdům zatnout tipec. Piráti pro změnu lamentují nad tím, že maďarský parlament schválil zákon, který mimo jiné zakazuje zobrazování a propagaci homosexuality.

Jediné veřejné výstupy tak existují na Twitteru, zejména pak u Víta Rakušana.

Jeden z jeho posledních tweetů, který nabízíme, hovoří o setkání zástupců naší opozice a slovenského premiéra. „S panem premiérem Hegerem jsme na neformální pracovní snídani řešili i s dalšími hosty podporu regionů, plán obnovy, spolupráci byznysu se státem. Jsou to témata, která nejsou ryze česká, problémy sdílíme. Mluvili jsme ale i o řešení těchto problémů," napsal Rakušan.

Tweet působí tak, že jde o setkání Víta Rakušana a Ivana Bartoše s premiérem Slovenska Hegerem. Jedná se ovšem o dvojrozhovor s novinářem Pravdy.sk Matišákem

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 12995 lidí

Náš slovenský zdroj se nad těmito slovy pozastavil. „Tak především jsem v šoku z toho, co mi ukazujete, to totiž budí dojem manipulace. Na fotografii jsou vaši politici, ale muž mezi nimi není premiér Heger, jak bych pochopil z tweetu. Jde o novináře Pravdy.sk (na Slovensku legendární médium patřilo do portfolia OUR MEDIA a.s. stejně jako Parlamentní listy, pozn. red.) Andreje Matišáka, nevím, proč je to koncipováno takto, pan premiér Heger o osobním setkání s oběma vašimi politiky neví, nebyla domluvená jiná schůzka než jedna společná, šlo, tuším, o snídani," uvedl náš vysoce postavený zdroj ze slovenského kabinetu.

Dodal také, že oba politici působili rozpaky především tamním organizátorům.

„Někteří si mysleli, ne všichni, že jde o pana premiéra s dredy, pana Rakušana jsem neznal, Ivana Bartoše od vidění ano. Jeden z mých kolegů se ještě pozastavil nad tím, co to má pan Bartoš na hlavě, ale to bych nechal jako úsměvnou poznámku," doplnil s tím, že také jemu místy přišlo, že oba zástupci české opozice jednají jménem vlády.

Doplňme, že Globsec se podle některých hostů nesl výrazně v duchu Václava Havla. Naše zdroje přitom použily mnohem tvrdší vyjádření, mluvily o havlistické sestavě. Cenu, kterou udělují společně organizace Jagello 2000 a Globsec, přebral na slavnostní večeři konference ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Na místě se jako nový projekt knihovny uskuteční Transatlantické dialogy Václava Havla.

Na velkoplošném plátně se v místě konání objevila i řada jeho fotografií.

Vít Rakušan k tomu na Twitteru poznamenal, že je na Václava Havla hrdý. Ivan Bartoš nepoznamenal nic. Vojenský expert Petr Pavel se o exprezidentu Havlovi také nezmínil. Na svůj profil si místo toho připnul společný snímek s americkým generálem Allenem a doplnil, že „po roční pauze opět naživo a aktuálních témat je víc než dost. Vztahy USA-Rusko, Rusko-Čína, rostoucí podíl hybridních hrozeb nebo vliv nových technologií."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

12:43 „Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

Nějaký čas to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN utlumila svou kampaň a šetří síly na září. Jenže te…