„Na bílých životech nezáleží. Stejně jako na bílých,“ padlo od britské pedagožky. Univerzita se jí zastala

26. 6. 2020 23:01

Pedagožka z britské Cambridgeské univerzity Priyamvada Gopalová na sociální síti zveřejnila, že na životech bílých nezáleží – a zastala se jí později i samotná univerzita. Děje se tak během rozporů, kdy mnozí označují nápis „Na bílých životech záleží“ – na rozdíl od nápisu „Na černých životech záleží“ – za rasismus.

„Na bílých životech nezáleží. Stejně jako na bílých,“ padlo od britské pedagožky. Univerzita se jí zastala
Foto: Repro Twitter
Popisek: Protest na podporu práv občanů černé pleti, Praha, 13.6.2020
reklama

Anketa

Je Miroslava Němcová vhodnou kandidátkou na funkci prezidenta republiky?

3%
97%
hlasovalo: 24256 lidí
Gopalová, která se na univerzitě věnuje koloniální a postkoloniální literatuře a teorii, genderovým studiím, rasovým studiím, marxismu a feminismu, na svém twitterovém účtu napsala příspěvek s názvem „Na bílých životech nezáleží. Stejně jako na bílých. Opusťte bělošství.“

Mělo jít o reakci na utkání anglické Premiér League mezi domácím Manchesterem City a Burnley, při němž nad stadionem přeletělo letadlo s nápisem „Na bílých životech záleží“ krátce poté, co na stadionu probíhala manifestace za životy černých a nápis „Na černých životech záleží“ měli i samotní fotbalisté na dresech.

Nápis „Na bílých životech záleží“ je – na rozdíl od nápisu „Na černých životech záleží“ – mnohými považován za rasismus a volá se za velmi tvrdé potrestání viníka.

Fotogalerie: - Věčný performer Kohout

Milan Kohout
Milan Kohout
Milan Kohout rozlévá své sperma v kostele
Performer Milan Kohout (vlevo)
Nový plakát Milana Kohouta
Aktivista Milan Kohout

Kapitán týmu Burnley se za „Na bílých životech záleží“ stydí. „My hráči to odsuzujeme a stydíme se. Když jsme to viděli na nebi, byli jsme zklamaní a v rozpacích. Takoví fanoušci si nezaslouží chodit na fotbal,“ odsoudil též v rozhovoru pro televizi Sky obránce Ben Mee.

Možné policejní vyšetřování, po němž mnozí volají, se nakonec obejde bez pátrání po autorovi textu za letadlem. „Chtěl bych se omluvit, a to absolutně ku*va nikomu! Je zjevné, že nyní je rasistické říkat, že na bílých životech záleží. Tři bílí lidé byli zavražděni v sobotu v Readingu. Ale jediné, co vidíme v televizi, je hnutí Black Lives Matter kvůli vraždě George Floyda. Žijeme ve světě, který se zbláznil,“ vysvětlil autor transparentu Jake Hepple.

Gopálové výrok byl ze sociální sítě smazán, ona však pokračovala a znova napsala podobný výrok. „Opakuji. Na bílých životech nezáleží. Jako na bílých,“ uvedla.

Dle pedagožky, být bílý není samo o sobě kritérium, aby na životě člověka záleželo.

Rozhořela se ostrá debata, včetně petice za odvolání Gopalové – vedení univerzity se však za výrok „Na bílých životech nezáleží“ za svou zaměstnankyni postavilo. „Univerzita hájí právo svých akademiků vyjadřovat v souladu s právem své názory, které mohou jiní lidé pokládat za kontroverzní,“ píše univerzita v prohlášení.

Gopálová kritizuje bílou rasu již mnoho let. V říjnu 2019 kritizovala zprávu Komise pro rovnost a lidská práva s poukázáním, že „bílí lidé dominují ve vládnoucích strukturách a v pedagogice“. Menšinoví etničtí studenti a černoši, dle ní, čelí „systémovým nevýhodám“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…