„Není hloupý, má cenu ho poslouchat.“ Vondra stojí za Novotným. Zato EU mu nevoní...

23.01.2020 10:16

„Novotný není hloupý člověk. Má cenu ho poslouchat. Za tou lavinou vášnivých slov a komediantství jsou některé hluboké pravdy,“ řekl v rozhovoru v Prostoru X europoslanec a nově zvolený místopředseda ODS Alexandr Vondra, když se vrátil k projevu řeporyjského starosty na kongresu ODS. Varoval též znovu před „znásilněním svobody“ kvůli klimatu a upozornil na velmi kontroverzní rozhodnutí OSN o migrantech, které nepůjde kvůli klimatu deportovat. Následoval též jeho návrh na americkou základnu v Mošnově.

„Není hloupý, má cenu ho poslouchat.“ Vondra stojí za Novotným. Zato EU mu nevoní...
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pavel Novotný během kandidátského projevu na post 1. místopředsedy ODS na 29. kongresu strany

Vondra svůj návrat do čela ODS sice považuje za určitou satisfakci, netají se ovšem tím, že to spíše je takový „okamžik“. To, že odmítl post prvního místopředsedy, považuje za správné. Obě funkce se dle něho dohromady skloubit nedají a nepovažoval by to za správné ani vůči voličům, kteří jej zvolili za pomoci mnoha preferenčních hlasů do europarlamentu.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20450 lidí


K projevu řeporyjského starosty Pavla Novotného na kongresu ODS při jeho nečekané kandidatuře na prvního místopředsedu ODS Vondra přiznal, že to na něj „bylo moc“. Z druhé strany však doplnil, že Novotný „není hloupý člověk“ a jeho projev dává smysl. V ODS mají dle europoslance pouze samé „slušňáky“ a potřebují i nějak zaujmout. „Má cenu ho poslouchat, za tou lavinou vášnivých slov a komediantství jsou některé hluboké pravdy,“ ocenil komunálního politika.

Důležitost Novotného Vondra zmínil i s ohledem k podobným politikům, kteří jsou slyšet, a jmenoval kupříkladu britského premiéra Borise Johnsona. Varoval však před tím, aby byl podceňovaný lídr ODS Petr Fiala.

Novotný to na sobotním kongresu ODS spolustraníkům během svého projevu natřel. Poté, co delegáti nezvolili Alexandru Udženiju první místopředsedkyní, ačkoli kandidovala v první volbě jako jediná, a řeporyjský starosta zničehonic stál u řečnického pultíku jako jeden z možných kandidátů, započal projev, který se opřel i do ostatních účastníků sněmu. „Novotný sem přišel z díry, předsedá organizaci o šesti lidech. A přitom všichni víte, kdo to je. Kdo jste vy?“ ptal se delegátů. Uznal, že jejich práce je stejně hodnotná jako jeho, ale zároveň zdůraznil, že on je prostě známý. „Jak je, sakra, možný, že se pořád mluví o Řeporyjích a o Novotným, a nemluví se o vás? Sorry, že vám to říkám,“ řádil.

„Podívejte se, kurva, jakou práci dělá Babiš. Ale dokáže to prodat,“ pokračoval a znovu se rozohnil: „Tady se navzájem nepoznávají ani starostové hovadsky velkých měst.“ Svým spolustraníkům vyčetl, že si nekladou otázku, co mohou udělat pro to, aby byli známější, co mohou udělat víc pro lidi. „O tom nepřemejšlíte, protože to nejde, a i kdyby to šlo, tak to stejně nejde, protože Novotného zadnice a Babišova klika! Jak jste pokrytecký,“ vypálil na své kolegy.

Nakonec však místopředsedou Novotný zvolen nebyl a skončil pouze se 103 hlasy. V prvním kole byli za místopředsedy zvoleni Martin Baxa 338 hlasy, Martin Kupka 405 hlasy, Alexandr Vondra byl zvolen 443 hlasy a s mimořádným aplausem a Miloš Vystrčil 442 hlasy. Vondra tak získal nejvíce hlasů ze všech nominovaných.

Pavel Novotný, DiS.

  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části
Kromě Novotného Vondra v rozhovoru vytáhl též téma životního prostředí. Řekl, že je potřeba, aby se ODS tématu více věnovala, ale zároveň zvedl varovný prst, že někteří toto téma využívají k ideologizaci. Opět zopakoval, že „pod zelenou se skrývá rudá jako krev“ a zdůraznil, že je potřeba postupovat racionálně a nedělat v rámci boje s klimatem hysterické kroky. „Otázka klimatu má charakter umělého náboženství, že se tu do deseti let usmažíme, je nesmysl,“ podotkl.

V návaznosti na „zápas s klimatem“ říká, že hrozí „znásilnění svobody“. Varuje, že první se zakáží automobily se spalovacími motory a pak bude následovat i karbonová daň. Hrozí tedy velké zdražení.
 
To může dle něj vést k velké nelibosti občanů. Připomenul situaci ve Francii, kde zvednutí cen paliv prezidentem Emmanuelem Macronem vedlo k obrovským protestům žlutých vest.

A pokračoval i k probíhající padesáté konferenci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, kde padla i teze, že klimatické změny povedou k velkým migračním změnám a těmto migrantům nemůžeme upřít dle nejnovějšího rozhodnutí OSN právo na azyl. To Vondra odmítl. Vytvářet nárok, že každý může přijít, kam chce, dle něj nelze.

Rozhodnutí, že členské státy Organizace spojených národů nesmí deportovat uprchlíky, kteří domovskou zemi opustili kvůli hrozící klimatické krizi, vydal výbor pro lidská práva OSN v návaznosti na případ muže z tichomořského státu Kiribati, který neúspěšně žádal Nový Zéland o ochranu kvůli rostoucí hladině moře na jeho ostrově. Vondra zmínil, že se mořská hladina nepohybuje nikterak výrazně.

A došlo i na jeho „veletrh deseti nápadů“, který přinesl na kongresu ODS. Řekl též, že by se měla zřídit americká letecká základna, respektive letecká základna NATO v Mošnově. Ukázal, že americký prezident Donald Trump upozornil, že je třeba „dělat víc“ a Američané se jednoho dne mohou stáhnout.

Základna by podle Vondry znamenala ekonomický přínos pro region, ale hlavně bychom USA ukázali, že o spojenectví s nimi stojíme. A upozornil, že pokud tu nebude americká, může tu být jednou znovu základna ruská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…