,,Obsazená" část USA: Pif, pif, jeden mrtvý. A pak přijely buldozery

01.07.2020 12:41

V Seattlu rebelové posilnění protesty po smrti George Floyda vyhlásili autonomní zónu. Donald Trump už do státu Washington vzkázal, že pokud s tím místní samospráva něco neudělá, udělá to on. A včera se začaly sjíždět bagry. Zatím jen kvůli barikádám. Ale protestující se jen tak nedali.

,,Obsazená" část USA: Pif, pif, jeden mrtvý. A pak přijely buldozery
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odstraňování barikád v Seattlu

Jednou z kuriozit, kterou zplodily protesty vyvolané smrtí George Floyda, je takzvaná autonomní zóna Capitol Hill, nazývaná zkratkou CHAZ nebo CHOP. Jde v podstatě o území okupované protestujícími Black Lives Matter, i jinými individui. O tom, kdo území okupuje, mohou svědčit zprávy ze zóny, podle kterých v ní už došlo ke střelbě a krádežím. Naposledy v pondělí, kdy na následky střelby zemřel šestnáctiletý mladík a čtrnáctiletá dívka je v kritickém stavu. Jedná se přitom už o čtvrtý takovýto incident.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33269 lidí

Názor prezidenta Trumpa na „autonomní zónu“ je, že se jedná o anarchisty z Antify. Guvernérovi státu a starostce města vzkázal, že si s nimi demonstranti jenom hrají a že mají co nejdříve obnovit kontrolu nad městem. A to hned. „Jestli to neuděláte vy, tak to udělám já. Tohle není žádná hra. Anarchisty je potřeba zastavit HNED TEĎ. POHNĚTE SE,“ pohrozil. Starostka města však demonstranty bránila a tvrdila, že poslat armádu do Seattlu by bylo nezákonné a protiústavní.

Experiment s autonomní zónou se však možná chýlí ke konci. Jak je možné vidět z mnoha videí a výpovědí reportérů, barikády, které autonomní zónu oddělovaly od zbytku Seattlu, začaly mizet.

Barikády odstraňují obecní silničáři. Na Twitteru uvedli, že se jim podařilo odstranit 10 betonových zátarasů, které odstranili kvůli „zpřístupnění ulice“. „Práce probíhala nejdříve bez incidentů,“ uvedli silničáři a dodali: „Když se postupně shromáždil dav, pracovníci ve tři čtvrtě na deset práci přerušili.“ Co shromážděný dav požadoval a dělal, uvedeno není.

Jak uvedla reportérka místní stanice KIRO7 Deedee Sunová, kromě silničářů byla na místě i policie, která měla zajistit bezpečí „kdyby protestující dělali problémy“.

 

Nicméně, když bagry s betonovými kvádry pokrytými graffiti odjely, demonstranti vztyčili provizorní barikády z gaučů, odpadkových košů, dřevotřískových desek a všeho možného. A do „útrob“ autonomní zóny se prý silničáři zatím nechystají.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…