„Odsuďte to.“ „Ne.“ Mládež TOPky a Pirátů se hádá. Zašlo to až k sebevraždě

03.05.2021 10:48 | Ze sítí

„Má nová identita bude nebinární avokádo,“ dělala si legraci členka TOP týmu z politiky, podle které se kdokoliv může prohlásit za cokoliv. Ale narazila na šéfku mladého Pirátstva, která se cítila být uražena a další zastánce LGBT. Asistent europoslankyně Maxové dokonce tvrdil, že taková vyjádření mohou mladé lidi z menšin dohnat k sebevraždě. A kdo rozhodne, co je ještě „sranda“ a kdo se opravdu cítí být avokádem? Na tom prý už pracuje Evropská unie, sdělil poslanci Patriku Nacherovi.

„Odsuďte to.“ „Ne.“ Mládež TOPky a Pirátů se hádá. Zašlo to až k sebevraždě
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková

Projednávání zákona o manželství pro stejnopohlavní páry opět vrhlo světlo na tzv. politiku identit, tedy zda se někdo považuje za muže, ženu, něco mezi, případně i zvíře nebo cokoliv jiného. Tyto úvahy někteří vtipálkové pro pobavení obecenstva dovádějí do extrémů a známý obrázek na síti praví: „Moje sexuální identita je útočná helikoptéra.“

K těmto žertům sáhla i jedna z členek TOP týmu, vystupující pod přezdívkou „Victoriaivandottir“. „Dobře, dám teda prostor genderovému šílenství. Má nová identita bude nebinární avokádo. Těší mne,“ prohlásila.

Ovšem žert nebyl přijat s povděkem u těch, kteří otázku identity berou vážně. Jako např. u Georgie Hejdukové, předsedkyně Mladého Pirátstva a transosoby. „Já vlastně ani nevím, co na tohle napsat, jen bych se chtěla zeptat TOP týmu, zda jsou tyhle věci u nich normální, nebo je to nějaký exces? Protože jestli jste mládežníci TOP 09 a chcete si říkat liberální, tak byste tohle fakt neměli dávat ven,“ radila Pirátka.

TOP tým se ozval, že si zakládají mimo jiné i na svobodě slova. „Proto nevidíme důvod omezovat své členy v tom, jaké vtipy si píšou na twitter,“ vzkázal Hejdukové. Ovšem vyrojili se další nositelé duhových vlaječek se stížnostmi. „Dělat si srandu z toho, že lidi mají jinej gender než já, je ok? Co třeba dělat si srandu z toho, že má někdo jinou barvu kůže, tomu taky dáváte palec nahoru?“ ptal se „voják v kulturní válce“ Honzík.

„Tak to je zvláštní přístup ke svobodě slova. Svoboda slova se nerovná bezcitnosti, netaktnosti a ubližování ostatním. Svoboda slova je, že tohle říkat není trestný. Což není. To se nerovná tomu, že to je třeba vhodný, milý, příjemný a tak,“ řekl „rozvraceč rodin“ Theo Addair.

TOP tým odpověděl, že pokud by bylo vyjádření v rozporu se zákony ČR, tak ho odsoudí. „Ale nechceme se vrátit do časů, kdy kádrovací komise hodnotily správnost a morálnost každého soukromého výroku člena organizace.“

Ozval se také asistent europoslankyně Maxové, Kryštof Stupka (Maxová v europarlamentu opustila ANO a zařadila se k sociálním demokratům – pozn. red.). „Je mi líto, že mládežnická organizace TOP 09 se dala na obranu transfobních vtipů jejích členů. Mlčeti zlato. Bránit takhle vtipy, které mají prokazatelně dopad na stigmatizaci a duševní zdraví trans/nebinární mládeže...“ stěžoval si. „Společenská stigmatizace homosexuálních a transjednotlivců a její projevy mohou vyvolávat tzv. menšinový stres, který může mít významný dopad na duševní zdraví LGBT+ lidí [...], jež v extrémních případech vrcholí pokusy o sebevraždu,“ citoval z výzkumu, který zřejmě vznikl ještě za panování Anny Šabatové na ombudsmanství.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte vládnutí Andreje Babiše? (Ptáme se od 2. 5. 2021)

14%
57%
4%
7%
18%
hlasovalo: 11368 lidí
„Transfobní vyjádření jsou v mnoha zemích Evropy už nelegální a prokazatelně to pomáhá snížit počet sebevražd mezi trans/nonbinary mládeží. Díky za ukázku Vaší absolutní nepříčetnosti. Aspoň jste se mohli od takových komentářů distancovat,“ komentoval asistent Maxové pod příspěvkem TOP týmu.

S otázkou přišel poslanec Patrik Nacher. „Nejsem z TOP 09, ale zeptám se, kdo určí tu hranici? Vy chcete akceptaci čehokoliv, ale sami bojujete proti svobodě slova? Paní, co si vzala svůj lustr?“ Dodal: „Chápu, je to proto, že si z toho dělala srandu příliš okatě, ale kdyby se někdo opravdu cítil jako avokádo, bylo by to ok...“

„Nemyslím si ale, že je potřeba, aby vám student práv vysvětloval, jak fungují hate speech laws a jak docílit, aby neomezovali svobodu slova. Ostatně máme je i v ČR,“ mínil Stupka a doplnil: „Pane poslanče, kdyby jste si to přečetl celé, tak tým TOP tam vyzdvihuje, že rasistickou poznámku by kvůli zákonům nedovolil. No a stejné zákony v mnoha zemích mají i transosoby jako protected characteristics. Označení se za avokádo nikde trestné není a nejsem proti svobodě slova,“ sdělil.

Nacher se tázal, jak se pozná, že se někdo skutečně považuje za avokádo anebo že si jen dělá z identitářů legraci. A Stupka ho odkázal na zprávu komise v Evropské unii. „Právě na Vaši otázku tam hledají nejlepší EU právní experti odpověď a myslím, že jejich poznatky jsou docela přesvědčivé, řekl. „Čím vším se dnes zabývá EU, k nevíře... Na všechno mají holky a kluci v EU odpověď, čeká nás zářná budoucnost,“ komentoval ironicky poslanec ANO a doplnil, že jemu lidé nadávají na internetu do skřetů a trpaslíků i horších věcí, ale tolik zastánců nikdy neměl. Stupka zalitoval a prohlásil, že to „rozhodně nepodporuje“ a „budu se snažit více proti body shamingu vystupovat“.

Dotyčná členka TOP týmu se za svůj výrok nakonec omluvila. „Po nějaké době přemýšlení jsem se rozhodla pro omluvu. Upřímně se omlouvám všem, kterých se tenhle tweet dotkl. Nebylo to mým úmyslem. Rozhodně nikoho nediskriminuji, ale zkrátka mám na otázku genderu jinačí pohled. Tímhle bych to chtěla uzavřít,“ řekla, ale posléze dodala, že se omluvila, protože to považuje za správné. „Nehledejme v tom záludnosti a každý si to vyhodnoťme podle sebe. Možná je to slabost anebo taky není,“ odmítla další spekulace.

„Vnímám to jako fajn gesto. Nemusíte věřit v to, že nebinární lidi existují, přesto vnímám, že nesouhlas jde vyjádřit slušně,“ kvitovala omluvu šéfka mladého Pirátstva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejžo, já jsem v šoku. Prů*er. Herec Liška napsal těm, co kvůli jeho reklamě naletěli

17:31 Rejžo, já jsem v šoku. Prů*er. Herec Liška napsal těm, co kvůli jeho reklamě naletěli

Herec Pavel Liška byl jednou z tváří společnosti Bohemia Energy, která před pár dny oznámila konec. …