„Prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům.“ Zaorálek na ČT vytáhl minulost

22.10.2021 21:20

Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v Interview ČT24 zamýšlel nad tím, proč ČSSD vypadla ze Sněmovny. Kritický přitom byl i sám k sobě. V odchodu sociální demokracie ze Sněmovny ale viděl jiný velký problém. Zaorálek se bojí, že se budou prohlubovat rozdíly ve společnosti. „To si myslím, že by nějakému pravičákovi mohlo vadit. Myslím si, že je to špatně, že je to neštěstí,“ pravil Zaorálek. Poté promluvil o prezidentovi Miloši Zemanovi.

„Prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům.“ Zaorálek na ČT vytáhl minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 47020 lidí
Do křesla pro hosta usedl končící ministr kultury a dnes už bývalý poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD). Co bude dělat teď? „Ještě musíme dokončit práci ve vládě a pak budu muset hledat další etapu,“ prozradil Zaorálek hned na úvod.

Před vstupem do politiky učil na ostravské univerzitě a teď uvažuje o návratu na akademickou půdu. „Zkusím to aspoň, protože mě to tehdy hodně bavilo,“ pravil Zaorálek.

Pokud jde o politiku, tam se teď podle Zaorálka stala zásadní věc.

„Ale tady se stala věc, která je velká nejen pro sociální demokracii. Ve Sněmovně není zastoupena levice, a to si myslím, že by nějakému pravičákovi mohlo vadit,“ pravil Zaorálek. „Myslím si, že je to špatně, že je to neštěstí, protože ta celá společnost dnes ve Sněmovně zastoupená není, ani v Senátu,“ pokračoval Zaorálek.

Teď formálně zastupuje levicové voliče hnutí ANO, ale podle Zaorálka je sporné, zda bude ANO levicové voliče zastupovat doopravdy, protože pokud někdo ve vládě s ANO tlačil na růst minimální mzdy, na růst důchodů, na proplácení prvních tří dnů nemocenské, byla to ČSSD. Zaorálek pochybuje, že ANO bude toto dělat bez sociální demokracie v zádech.

Důvodů, proč ČSSD vypadla ze Sněmovny, je podle Zaorálka víc, je třeba je probrat, ale prý to také nesmí trvat moc dlouho. „Je třeba něco dělat,“ apeloval Zaorálek. Posléze kriticky hodnotil svou vlastní roli. „Já jsem součástí toho obrazu strany, který do těch voleb šel. A my jsme neuspěli, takže to chce nové tváře,“ připustil.

Podle končícího ministra kultury je třeba se vrátit k tomu, že v ČSSD budou různí politici, kteří budou oslovovat různé voliče, ale tito odlišní politici by mezi sebou neměli válčit. „Jeden z těch důvodů té katastrofy, protože výsledek voleb je pro ČSSD opravdu katastrofou, je to, že jsme nedokázali odstranit ten obraz rozdělené strany,“ připustil Zaorálek.

„My jsme nedokázali ukázat ten odlišný charakter od Andreje Babiše. Možná na naši obhajobu bylo těžké se prosadit v té covidové době,“ uvedl Zaorálek. Ale pokud se chceme stát tím, kdo bude spojovat nezastoupené voliče, tak to musíme dělat rychle,“ apeloval Zaorálek na kolegy, kteří teď podle něj musejí posunout stranu kupředu i bez toho, že by šlo o parlamentní stranu. Ta teď nebude u tvorby zákonů a podle Zaorálka nebude snadné se prosadit. „Chci si najít způsob, jak být nápomocen, ale bude to chtít nové vedení strany, nový způsob komunikace,“ upozorňoval host pořadu.

Úkolem sociální demokracie je snažit se udržet soudržnost společnosti, udržet pocit sounáležitosti. „Toto jsme se snažili vytvářet, o to jsme usilovali, aby ty rozdíly (mezi lidmi) nebyly stále větší.“ Poté varoval, že společnost musí být soudržnější, aby zvládla budoucí krize. V tuto chvíli se ale rozdíly ve společnosti spíš prohlubovaly. „A ten covid toto prohluboval,“ varoval Zaorálek.

Vrátil se také k prezidentské volbě z roku 2003, kde Miloše Zemana nevolil. „Mně tehdy připadalo, že prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům a řekl, já tady vybuduju nové centrum. To vypadalo jako občanská válka v sociální demokracii. Takže jsem řekl, že takhle to nelze,“ pravil Zaorálek.

Ale teď nabádal k opatrnému postupu vůči prezidentu Zemanovi ležícímu v nemocnici. „Aby se tu nevytvořil nějaký nebezpečný precedens,“ loučil se s diváky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

22:55 Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

Jak zajistit bezpečnou Evropu a bezpečné Česko a jak vyřešit válku na Ukrajině? Nejen o těchto klíčo…