„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

26.07.2021 18:30 | Komentář

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých českých médií krátce před společnou tiskovou konferencí s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ta na začátku minulého týdne přijela do Prahy, aby uvedla český Národní plán obnovy a také potvrdila, že Česko dostane 180 miliard korun z EU fondu. „Chcete vědět, jak někteří novináři záměrně lžou a jak kvůli tomu klidně poškodí i celé Česko?“ pokládá si řečnickou otázku Babiš úvodem komentáře, jehož plné znění ParlamentníListy.cz zveřejňují.

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš v Praze přivítal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou ve zrekonstruované Státní opeře. Tisková konference proběhla ve dvoraně Národního muzea

Evropská komise schválila minulý týden český národní plán obnovy. V souvislosti s tím minulé pondělí přijela do Prahy také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která na společné tiskové konferenci s premiérem Andrejem Babišem (ANO) plán obnovy představila. Získání celých 180 miliard korun však Brusel podmiňuje mimo jiné tím, že české úřady budou důsledně předcházet možným střetům zájmů. I když jméno Andreje Babiše v této souvislosti nikde nezaznělo, pár minut před začátkem tiskové konference vypustila Česká tisková kancelář zprávu, která tvrdila, že podmínkou pro získání finančních prostředků z EU má být právě vyřešený střet zájmů českého premiéra.

Ten se ale v exkluzivním komentáři pro ParlamentníListy.cz proti takovému pokřivení informací důrazně ohradil. „Krátce před mojí společnou tiskovkou se šéfkou Evropské komise vydala ČTK zprávu, že prý ČR nedostane ani korunu, dokud nevyřeší můj údajný střet zájmů. To se stalo přesně v 11:53, sedm minut před moji tiskovkou s Ursulou von der Leyenovou. Ano, tohle fakt vydali klidně na základě anonymního, vymyšleného a účelového zdroje a bez vyjádření druhé strany, což teda fakt není úplně korektní. Je to účelový podraz,“ vrací se o týden dozadu Babiš a dodává, že zprávu ČTK převzala ihned i Česká televize a další média.

Podle premiéra je pravda taková, že Česko naopak patří mezi prvních 18 zemí, jimž Evropská komise Národní plán obnovy schválila a Ursula von der Leyenová nás ve skutečnosti přijela do Prahy ocenit.

Část českých novinářů místo toho ale vypustila mezi lidi lež, zvlášť teď před volbami, zlobí se Babiš.

Anketa

Měla by mít Česká republika na Evropské radě i nadále právo veta?

99%
0%
hlasovalo: 13696 lidí
„Je tam požadavek na zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny předtím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka. Evropská komise bude kontrolovat, že jsou finanční prostředky vynakládány transparentně a podle dohodnutých pravidel. Máme společné nástroje na ochranu rozpočtu EU, protože především jde o prostředky daňových poplatníků v Evropské unii,“ řekla doslova šéfka Evropské komise. Přesně k tomu jsme se ale sami zavázali už při vyjednávání o fondu. Kvůli jeho schválení jsme museli zajistit, že budeme všechny peníze čerpat transparentně a jejich použití budeme efektivně kontrolovat. Konkrétní metodiku nastaví ministerstvo průmyslu a obchodu, které s tím má bohatou zkušenost. Nic nového pod sluncem,“ shrnuje Babiš a připomíná, že z národního plánu obnovy mají mít užitek všichni občané země.

Jmenuje například lepší komunikaci s úřady, elektronizaci zdravotnictví, kvalitní a bezpečné cestování vlakem, podporu digitálních dovedností ve školách nebo modernizaci sociálních služeb. Značná část těchto peněz půjde i do zdravotnictví, třeba na onkologickou prevenci a péči. Podpory by se měli dočkat i podnikatele, start-upy a kulturní i kreativní sektor. Města a obce by měly získat investice do rychlejšího internetového připojení nebo ochrany přírody a obnovy lesů po kůrovcové kalamitě.

Takže vidíte, že je všechno zase úplně jinak, než to účelově otáčejí naše média. Naši novináři prostě vydávají lži za pravdu běžně. A vždycky, když si něco vymyslí a nemůžou to dokázat, tak se pak schovávají za své údajné anonymní zdroje. Také nic nového pod sluncem, povzdechne si závěrem svého komentáře Babiš.

 
Komentář premiéra Andreje Babiše pro ParlamentníListy.cz
 
Chcete vědět, jak někteří novináři záměrně lžou a jak kvůli tomu klidně poškodí i celé Česko? Znovu se to ukázalo během návštěvy šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Praze. Ta sem přijela oficiálně představit český Národní plán obnovy, který naší zemi otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Je to tečka za stovkami hodin příprav a složitých vyjednávání, na kterém se podílely desítky českých expertů a úředníků. Výsledek, který jsme na Evropské radě finálně dohodli v úterý 21.7. 2020 v 5:48 ráno. 
 
Výsledek, o kterém jsme jednali od pátku 17.7. 2020, tedy celkem 5 dní a 4 noci de facto nonstop, přes celý víkend. A díky své urputnosti jsem Česku vybojoval o 42 miliard korun navíc, než kolik nám Brusel předtím přidělil. Celkově jsme za naší vlády vyjednali z nových programů a fondů EU 800 miliard korun při stávajících cenách, což je megaúspěch. Nic podobného jsem fakt ještě nezažil.
 
Náš národní plán obnovy ještě před příjezdem Ursuly von der Leyenové schválila Evropská komise. Už při tom schválení si někteří novináři pořád dokola vymýšleli, že ho prý neschválí. No a teď své lži ještě zdokonalili. 
 
Krátce před mojí společnou tiskovkou se šéfkou Evropské komise vydala ČTK zprávu, že prý ČR nedostane ani korunu, dokud nevyřeší můj údajný střet zájmů. To se stalo přesně v 11:53, sedm minut před moji tiskovkou s Ursulou von der Leyenovou.
 
Ano, tohle fakt vydali klidně na základě anonymního, vymyšleného a účelového zdroje a bez vyjádření druhé strany, což teda fakt není úplně korektní. Je to účelový podraz.
 
Jako obvykle to samozřejmě nebyla pravda. Byla to prostě jen další obyčejná lež. Přesto ji ale začala ve svém žlutém pruhu pro mimořádné zprávy recyklovat i veřejnoprávní Česká televize a další a další média. Přitom pravda je taková, že Česko naopak patří mezi prvních 18 zemí, jimž Evropská komise Národní plán obnovy schválila.
 
A Ursula von der Leyenová nás za to ve skutečnosti přijela do Prahy ocenit. Jenže to část českých médií vůbec nezajímá. Klidně si prostě vymyslí opak. Hlavně že to vypustí mezi lidi. A zvlášť teď před volbami.  
 
„Je tam požadavek na zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny předtím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka. Evropská komise bude kontrolovat, že jsou finanční prostředky vynakládány transparentně a podle dohodnutých pravidel. Máme společné nástroje na ochranu rozpočtu EU, protože především jde o prostředky daňových poplatníků v Evropské unii,“ řekla doslova šéfka Evropské komise. Přesně k tomu jsme se ale sami zavázali už při vyjednávání o fondu. Kvůli jeho schválení jsme museli zajistit, že budeme všechny peníze čerpat transparentně a jejich použití budeme efektivně kontrolovat. Konkrétní metodiku nastaví ministerstvo průmyslu a obchodu, které s tím má bohatou zkušenost. Nic nového pod sluncem.
 
Přitom z Národního plánu obnovy budou mít v Česku prospěch úplně všichni. Občanům přinese lepší komunikaci s úřady, elektronizaci zdravotnictví, kvalitní a bezpečné cestování vlakem, podporu digitálních dovedností ve školách nebo modernizaci sociálních služeb. Značná část těchto peněz půjde i do zdravotnictví, třeba na onkologickou prevenci a péči. A podpoříme samozřejmě i podnikatele, start-upy a kulturní i kreativní sektor. No a města a obce zase určitě potěší investice do rychlejšího internetového připojení nebo ochrany přírody a obnovy lesů po kůrovcové kalamitě. Sama šéfka Evropské komise Česko pochválilo za výrazné investice do zdravotnictví, hlavně do jeho elektronizace a onkologické péče.
 
Je opravdu smutné, že opozice je ochotna zneužít plán obnovy, který potřebujeme všichni, za každou cenu a jen proto, aby získala pár hlasů navíc, a to i s vědomím, že poškozuje Českou republiku. Úplně to dělá dojem, jako by byli zklamaní, že český plán obnovy Komise schválila, pochválila a poslala dál, protože jinak by si mohli stěžovat, že za to může Babiš, že Česká republika nedostane 180 mld. korun, nebo že je nedostane, dokud bude premiérem Babiš. A teď se ukázalo, že to není pravda.
 
Takže vidíte, že je všechno zase úplně jinak, než to účelově otáčejí naše média. Naši novináři prostě vydávají lži za pravdu běžně. A vždycky, když si něco vymyslí a nemůžou to dokázat, tak se pak schovávají za své údajné anonymní zdroje. Také nic nového pod sluncem.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…