,,Svou vlast mám v úctě." Kuras, Tomský a další o posvátných hranicích či o šokující větě o uprchlících

12.08.2019 10:27 | Zprávy

REPORTÁŽ Svět kromě Evropské unie nepociťuje zbytečnost národních států a tlak EU na spojení jihoamerických zemí zůstane nadobro nevyslyšen. Šílený návrh norského vědce, aby uprchlíci měli v Norsku svůj vlastní stát, který bude bohaté království ve všech směrech dotovat, se kupodivu evropským elitám velmi zalíbil a rádi by jej praktikovali i jinde. Britská omladina je přímo posedlá vinou „bílého muže“, který může za všechno – od kolonialismu po rasismus. To jako varování zaznělo na Vlasteneckém setkání v areálu zámku Příčovy u Sedlčan. Bible nehovoří o právech lidí, ale o jejich povinnostech. Kdo se stará o ochranu přírody v národních parcích a rezervacích více než lidé ze Západu, na rozdíl od místních, kterým je stav životního prostředí vesměs zcela lhostejný. A kdo bude první na tapetě v islamizované Evropě? Nikoliv tvrdě pracující rolník vyznávající křesťanství, ale intelektuální liberál z hlavního města…

,,Svou vlast mám v úctě." Kuras, Tomský a další o posvátných hranicích či o šokující větě o uprchlících
Foto: Václav Fiala
Popisek: Setkání se uskutečnilo na zámku v Příčovech

V diskusním panelu před několika stovkami přítomných nejdříve pohovořil autor řady filozofických knih Alexandr Tomský.

„Člověk patří k savcům, kteří jsou jak známo stádní, vytvářejí nějakou skupinu. Společenství, které je širší než kmen nebo rodina, se musí opírat o nějakou mytologii, kult, případně náboženství anebo přinejmenším svou nějak chápanou národnost. Je to věc naprosto přirozená, jinak bychom všichni žili v nějakých malých chaotických kmenech ve společnosti, která by nemohla fungovat,“ uvedl v úvodu host. „Pro širší společnost musíme tedy mít nějakou vazbu, souručenství, které umožňuje civilizační způsob života. Všimněte si, že až na tu naši nešťastnou Evropskou unii a její tlaky proti národním státům všechny státy na světě mají svůj národní stát. Po roce 1945 všude vznikly národní státy a přes snahy EU přinutit Jihoameričany, kteří mají společnou španělštinu, aby si vytvořili svůj stát, tak se nic takového nepovedlo a k něčemu takovému nikdy nedojde.“

„Národní státy, to je něco nanejvýš přirozeného, a existují od třicetileté války, Vestfálského míru, od roku 1648. Jsou jakousi náboženskou obcí v sekulárním slova smyslu. Je to společenství našinců, kolonistů, kteří se tu usadili a mají tady svaté hranice a v nich může fungovat to nejcennější, co v této společnosti funguje, a to je vzájemná důvěra vůči cizím lidem,“ konstatoval Tomský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…