„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

16.04.2021 21:30

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí. Hamáček plánoval, že bude v Moskvě jednat o vakcíně Sputnik V, narazil však na premiérův nesouhlas. Na sociálních sítích toto stanovisko vzbudilo velkou vlnu jásotu. Komentující se však nemohou shodnout, co za neuskutečněním cesty stojí. Zatímco ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se baví nad tím, jak Babiš Hamáčkovi „sebral letadlo“, řeporyjský starosta Pavel Novotný hlásí, že „zasáhly Řeporyje“. A došlo i na další úvahy. Začíná prý boj mezi Babišem a prezidentem Zemanem.

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy
Foto: Repro TN.cz
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 26662 lidí
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) zrušení Hamáčkovi cesty do Moskvy potvrdil serveru SeznamZprávy.cz. Přestože šéf ČSSD a ministr vnitra a zahraničí měl mít podle informací serveru iDnes.cz zamluvené armádní letadlo pro svoji cestu, premiér již ve čtvrtek jasně uvedl, že si jeho cestu do Ruska nepřeje.

„Vakcíny nejsou agendou pana Hamáčka. A ta cesta fakt není úplně ideální, není úplně potřeba,” obořil se v rozhovoru pro Blesk na Hamáčka Babiš s tím, že mu není jasné, proč chce odletět do Moskvy. Poukázal, že Rusko již vakcíny přislíbilo dodat, čeká se jen na jejich schválení Evropskou lékovou agenturou.

Hamáčkova cesta do Ruska se měla uskutečnit v období, kdy jsou dosti vyhrocené vztahy Ruska se Spojenými státy i s evropskými sousedy Ruska, které znepokojí vojenské manévry Moskvy v blízkosti hranic. Hutná je atmosféra i kvůli shromažďování ruské techniky v blízkosti ukrajinského území, které je okupované separatisty. Některá z vozidel navíc nesou označení invazními pruhy, použitými i při okupaci Československa. Právě na tyto skutečnosti proti cestě vicepremiéra hojně poukazovala i opozice. Ve Sněmovně rovněž zazněla i dostavba Dukovan, na které se chtějí Rusové podílet.

Premiérovo stanovisko, že Hamáček do Moskvy nepojede, spustilo velkou vlnu reakcí. Ředitel Knihovny Václava Havla, diplomat Michael Žantovský se v té návaznosti pobavil nad tím, jak Babiš Hamáčkovi „sebral letadlo“. „Hamáček nikam nepoletí, protože mu premiér Babiš sebral letadlo. Oplátkou sebere Hamáček Babišovi řidičák, až bude chtít jet za Monikou,“ baví se Žantovský. Naráží tak na skutečnost, že pro zapůjčení letadla do Moskvy by Hamáček potřeboval premiérův souhlas.

Baví se i šéf lidovců Marian Jurečka. „Jan Hamáček zjistil, že už vlastně do žádné Moskvy letět ani nechce...“ glosoval zprávu o Babišově nesouhlasu.

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo se pak zasnil i nad jinou variantou celé události: „Přijde Jan Hamáček na Úřad vlády, rozkopne dveře, odstrčí ochranku, chytí Babiše za klopy a zasyčí mu do obličeje: ‚Do žádný Moskvy neletim, rozumíš?‘“

Svou verzi má i řeporyjský starosta Pavel Novotný. „Podle mých informací se Jan Hamáček pod tlakem Řeporyjí rozhodl pondělní odlet za účelem klanění se Moskvě zrušit. Pragmatické rozhodnutí. S veškerou úctou zůstávají naše vojenské síly i tak do úterý v pohotovosti, s výjimkou zítřejší úklidové akce,“ komentoval komunální politik, který Hamáčkovi o několik hodin dříve cestu do Moskvy zakázal.

„Honzo, ochranka bude bezmocná, já ty letadla fakt přijedu ‚přivítat‘ a já mám na letišti od dob bulváru fintu, že vás prostě přelstím. Zakazuji vám letět do Moskvy!“ varoval známý starosta ještě během pátečního odpoledne.

A poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová dává zásluhu za vycouvání od Hamáčkovy návštěvy Ruska spíše „povyku“ ve Sněmovně a poslanci ODS Pavlu Žáčkovi který se pokusil svolat bezpečnostní výbor. „Prozatímní ministr zahraničí Hamáček dostal od premiéra zaracha a do Moskvy nepojede. Alespoň nějaká dobrá zpráva! Nevěřím, že by se to stalo, kdybychom dnes – kolem této cesty – neudělali ve Sněmovně oprávněný povyk. Veliké díky Pavlu Žáčkovi za snahu svolat bezpečnostní výbor!“ okomentovala.

Snesly se i komentáře zamýšlející se nad tím, jak Babišovo „ne“ Hamáčkově cestě do Moskvy potěší, či naopak nepotěší prezidenta Miloše Zemana, jenž je velkým zastáncem Sputniku V. „Pokud Hamáček do Moskvy nepoletí oficiálně kvůli nesouhlasu premiéra, to je to, co by se za skutečné Zemanovy vlády stát nemohlo,“ míní komentátor Alexandr Mitrofanov.

Komentátor Jiří Pehe se domnívá, že Babiše od Zemana pochvala nečeká. „To, že Babiš donutil Hamáčka zrušit cestu do Moskvy, nejspíš znamená, že se rozhodl jít do konfliktu se Zemanem, protože Hamáček tam bezpochyby měl namířeno na přání Miloše Zemana,“ nastínil Pehe.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky
Poslanec a místopředseda lidovců Jan Bartošek rozhodnutí neuspořádat cestu přivítal, podivuje se však nad načasováním jejího zrušení: „Každopádně považuji za zvláštní, že až dnes premiér, když už to jednou prošlo přes vládu, média a bylo bráno za hotovou věc, Hamáčkovi sdělí, že do žádného Ruska neletí...“

A k věci se vyjádřili i aktivisté z Milionu chvilek. „V době, kdy jsou ruská vojska u hranic s Ukrajinou, USA uvalily sankce a spolu s Polskem vypovídají diplomaty, by byla taková cesta minimálně mezinárodní ostudou. O pochybném účelu cesty nemluvě,“ vyjádřili se. Doplnili též poděkování opozici za to, že cestu řešila ve Sněmovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Vietnamu i na Tchaj-wan. Tam pošle česká vláda vakcíny

7:20 Do Vietnamu i na Tchaj-wan. Tam pošle česká vláda vakcíny

Pětici poslaneckých předloh bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nebo návrh na zv…