,,Ty hříčky lidi nebavěj.“ Týdny neklidu proti Zemanovi. Drahoš a kníže. O Jiřím Bartoškovi přitom v archivu leží nečekané zjištění

03.08.2020 4:44 | Zprávy

VZPOMÍNKY A PERLY Píše se rok 1998. Václav Klaus se potýká s obrovskou vnitřní krizí své ODS. Stranu, kterou zakládal, opustilo mnoho výrazných tváří a na pravici vyrostla nová nadějná konkurence. Zemi navíc v legendárním autobusu Zemák křižuje Miloš Zeman, předseda ČSSD, který tuší výjimečnou příležitost oplatit Klausovi dva roky starou porážku ve sněmovních volbách. Ani se tolik nediskutuje o tom, zda Klaus prohraje, ale spíše o kolik. Ve hře je všechno a občanští demokraté přemýšlí, jak z toho ven. A tak se před kameru staví Jiří Bartoška a další celebrity. Bartošku přitom lidé znali jako přítele Václava Havla. I proto je zajímavé, jaká slova při záchraně ODS v roce 1998 volil.

,,Ty hříčky lidi nebavěj.“ Týdny neklidu proti Zemanovi. Drahoš a kníže. O Jiřím Bartoškovi přitom v archivu leží nečekané zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herec Jiří Bartoška

Předčasné sněmovní volby v roce 1998 přinesly poměrně těsný souboj dvou legend polistopadové české politiky. Miloš Zeman a Václav Klaus dokázali uchvátit většinu domácích voličů, divoké dostihy s vysokou volební účastí takřka tří čtvrtin oprávněných voličů sice vyhrála s 32,3 procenta hlasů Zemanova ČSSD, Klaus s ODS ale získal solidních 27,7 procenta a Zemanovi tak výrazně ztížil sestavení vlády. Přitom největší pravicovou stranu výrazně poškodil tzv. „sarajevský atentát“, po kterém se z ní odštěpil nový subjekt – Unie svobody, do kterého Klausovi utekla většina výrazných tváří. V médiích se navíc veřejně propíralo podivné financování ODS a údajné utajené švýcarské konto, kam se měly odklánět peníze z privatizace. Každý dospělý člověk v republice se trpce usmíval, když četl o jménech Lájose Bácse a Radžíva Sinha, fiktivních dárců strany. Volební výsledek Klausovy partaje tedy lze vzhledem k okolnostem považovat za dobrý.

Povolební patová situace zdánlivě neměla řešení. Zeman získal 74 mandátů ve dvousetčlenné sněmovně, nalevo ale neměl žádné spojence. V tomto prostoru jej tlačili Grebeníčkovi komunisté se svými 24 křesly. Případnou koalici se středopravými stranami znemožnil jejich odmítavý postoj k osobě tehdejšího šéfa ČSSD. Lidovec Josef Lux s 20 mandáty a šéf Unie svobody Jan Ruml s 19 samozřejmě odmítali také případnou koalici s Václavem Klausem. Ze sněmovny vypadl Miroslav Sládek, který by ovšem pravděpodobně stejně k řešení situace žádným způsobem nepřispěl, neboť měl „v lásce“ jak Klause, tak Zemana a nejraději by vládl sám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

17:48 Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

Lídryně hnutí Stačilo! a europoslankyně Kateřina Konečná znovu otevřela téma odpovědnosti za výkon v…